magyarfutball.hu

  1. mérkőzések
  2. statisztika
  3. stadionok
  4. csapatok
  5. edzők, játékosok
  6. belépőjegyek
  7. címerek
  8. fórum
Pontos idő: 2024.04.29, 17:53

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Filmek / irodalom/kiállítás
HozzászólásElküldve: 2010.12.20, 18:55 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.04, 14:25
Hozzászólások: 152
Ugyan nem filmek, hanem főleg görög videók Détári Döméről:

http://video.tellytube.in/Ντέταρι/


ezt kell beírni a kersőjébe: Ντέταρι

De ez tutibb

http://www.youtube.com/results?search_q ... F%81%CE%B9


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Filmek / irodalom/kiállítás
HozzászólásElküldve: 2010.10.12, 18:11 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.01, 17:46
Hozzászólások: 4725
2011 január 9-ig látható a Ludwig Múzeumban A Munkácsi Márton kiállítás, közte számos meccsfotóval.
További infó:
http://www.ludwigmuseum.hu/site.php?inc ... &menuId=44


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Filmek / irodalom
HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 15:32 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.01, 17:46
Hozzászólások: 4725
Csak azért rakom be, mert Fülöp Marci is szerepel benne.Tudtok még hasonlóról, ahol a mi focistáink szerepelnek (Escape to Victory-n kívül)?

Idézet:
On being invited to the premiere of Blue Moon Rising, a film about Manchester City’s 2009/10 season, the first thought that crossed my mind was ‘what will fans of other clubs make of it?’ Personally, I’m not a Manchester City supporter, so I was ideally placed to find out. Happily, I can report that, although the film is obviously heaving with references to the Blue Mooners, it can be appreciated by fans of other clubs.

http://blog.umbro.com/2010/09/14/blue-m ... gle+Reader


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Filmek / irodalom
HozzászólásElküldve: 2010.02.05, 17:56 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2010.02.01, 02:48
Hozzászólások: 1867
AMiUtunk írta:
Nos, Uraim, ma hajnalban rávetettem magam a "Fociláz" utolsó 60 oldalára és úgy érzem, illik papírra vagy képernyöre vetnem az észrevételeimet.

Jó döntés volt elolvasni, mert Nick Hornby a maga ideje és közege (a ´70-es és ´80-as évek angliai középosztályának) minden lényeges szurkolói vonatkozású témáját kielemezve egy relatív hiteles képet fest. A magyar-angol szinkron(!)olvasásnak köszönhetöen örömmel nyugtáztam, hogy a szinte szó szerinti fordítás milyen jól és élvezhetöen adja vissza Hornby eredeti stílusát és regényének hangulatát. Mitöbb, a két nyelven történt olvasásnak hála sikerült az angol lelátói nyelvet is tanulmányoznom, elsajátítanom. De...

Számtalan dologban nem értek egyet a szerzövel, mitöbb néhány szempontot egyenesen hiányolok. Legelöször is az döbbentett meg, hogy valaki fociörültségröl beszél és azzal veri a mellét, hogy életét a menetrendhez igazítja, miközben ez csak a hazai és városon belüli (londoni) mérközésekre vonatkozik. Európaszerte (nem csak a jóléti államokban, hanem kontinensünk keleti, délnyugati és délkeleti szegleteiben is) emberek tízezrei, söt még Magyarországon is több százan élnek, csapatukat minden bajnoki és kupabeli tétmeccsre elutaznak, néha még az edzömeccsekre is és ök ugyanúgy ki vannak téve a fönökeik, kollegáik és cégeik által diktált ritmusnak.
Az idegenbeli meccs sokkal több annál, mint hogy néhány hasonló érdeklödésü örült, megszállott vagy szimpatizáns elutazik valahova, azért hogy útközben sört vedeljen és a vendégszektorban énekelve, hözöngve és örjöngve produkálja magát. Nem erröl van szó, hiszen az út maga a cél! A meccs pedig csak egy együtt töltött nap egy kis részlete, egy olyan kiegészítö apróság, amely tökéletessé vagy katasztrofálissá varázsolhatja a kirándulást, az együttlétet. Eddig bármelyik brigáddal túráztam, akár a sajátommal, akár egy velünk jó viszonyban állóval, akár egy teljesen semlegessel, a résztvevök felfogásától, származásától, fanatizmusától és korától függetlenül, minden túra kölcsönösen gazdagította világképünket. Focimeccsekre utazva folytattunk már nagyon is komoly szociológiai, demográfiai, festészeti, zenei, technikai stb. tartalmú vitákat és persze nagyon sokat beszélgettünk a pályán folyó és a lelátói élet változásairól és kultúrájáról, NB II-es és NB III-as falvakról, müsorfüzetekröl, stadionokról, mezekröl stb.! Lehet, hogy ebben én vagyok a hibás, mert sok dolog érdekel, több témában járatos vagyok és viszonylag nyitottnak vallom magam. De persze lehet, hogy egy belsö megérzés hatására mindig jó emberek mellé és jó közegekbe csöppenek, hiszen ahogyan mindig képes vagyok értelmiségi vagy aranyló szivü (vagy mindkettönek eleget tevö) nöket felszedni, lehet, hogy a lelátói életnek is egy különös szegmensét fogom ki mindig, amely ily módon eltorzítja a tényleges-valós képet a primitív, közönséges, csordaszellemü szurkolóról. Mindez, vagyis az idegenbeli meccsekre történö utazás és egy csoporttal folytatott mélyebb és hosszan tartó eszmecsere, egyszerüen kimarad Hornby könyvéböl. Egy 100 km-es utazás Coventrybe vagy valamelyik közeli helyszínre, kettesben egy kocsiban, nem mérhetö össze egy buszos vagy vonaton történö utazás élményeivel, lehetöségeivel és sokréstüségével.

A másik, ami ennél sokkal zavaróbb és bántóbb, az szerzö "intoleranciája". Álszemérmesen megveti az ilyen és olyan szélsöségeket és (ami a legbántóbb) a hillsboroughi katasztrófa nyomán elrendelt stadionátépítés vonzataként fellépö ülöhelykialakítások és kis klubok csödje-megszünése kapcsán a maga begyepesedett "nagy klub" körül forgó világából tesz megjegyzéseket kis klubok kis világáról, mit sem sejtve vagy tudva ezek valós kilétéröl és életéröl.
Tudom, hogy patetikusan és részben szubjektívan hangzik majd ez a bekezdés, de kis klubok kis stadionjainak és kis szurkolótáborainak védnökeként és csodálójaként tüzközelböl ismerek jó néhány bel- és külföldi csapatot, arénát és csoportot, mitöbb számtalan olyan ellenpéldát tudok felsorolni, amelyek egy nagy klub életéböl kimaradnak, egyesületi és szurkolói szinten egyaránt. A fent említett tényezökön kívül kiemelném, hogy egy kis csapatot körülvevö kis közösség egészen máshogyan viszonyul közösségen belül és szurkoló-klub-viszonylatban egymáshoz, mint a nagy klubok majdnem anonim kapcsolata esetében. A legintenzívebb akkor lehet ez a kapocs, ha személyes kapcsolatot ápolnak helyi kötödésü játékosok és lokálpatrióta szurkolóik. Ahol nagyon kicsi a lelátói közönség és közösség, ott automatikusan sokkal erösebb és intenzívebb szálak alakulhatnak és alakulnak ki a klub és a szurkolók között, mint egy nagy klubnál, ahol mindketten "eltünnek a tömegben", az anonimitás mocsarában. Persze mi sem vagyunk angyalok, nálunk is vannak balhék, a mi régióinkban is elöfördul, hogy valaki lenyúl egy italt egy benzinkútban vagy egy közértben, de mégis más mértékü és horderejü az egész, mintha egy 50-fös busz legénységének fele tenné. Nem helyeslem egyiket sem. De ez is része a meccsrejárásnak! És inkább legyen ez valakinek a hobbija és megszállottssága, mint hogy füvezzen, játékterembe járjon és kizárólag a maga testi-szellemi rombolásával múlassa szabadidejét.
Azt hiszem, hogy csillogó-villogó, ámde steril és személytelen stadionok ragyogó sztárjaiért rajongó emberek milliói hátast dobnának, ha tudnák, hogy nem csak Magyarországon, de számtalan egyéb helyen sok szurkoló napi kapcsolatban áll játékossal és vezetövel, mitöbb a klub szerves részeként szabad idejében a stadionban a kerítést vagy korlátot festi, esténként a klubhonlapra tölti fel a pletykákat, mellesleg müsorfüzetet gépel, talán kiírás fest, koreográfiát ragaszt, zászlót varr egy olyan szobában, garázsban vagy fütetlen gyárcsarnokban, amelynek faláról vagy homlokzatáról az önnön két kezével festett klubcímer ragyog le rá. És néha betoppan hozzá egy-két játékos, aki megkérdezi, hogy ö és a családja hogy van és hogy hogyan halad a (meccsel kapcsolatos) munkával, miközben a játékos kezébe nyom egy kávét az automatából és csak annyit mond, hogy "két cukorral, ahogy szoktad"...

Röviden ennyi. Ez a mi világunk. Bevallom, egy egészen más világ. Nem is kíváncsi a reflektorfényre és a felesleges csillogásra. Talán regényt érdemelne ez is. Nem tudom! De abban biztos vagyok, hogy az ilyen jellegü, (nem csak fantáziámban élö, hanem ténylegesen létezö,) magukat még csak nem is focilázban szenvedönek tituláló, ellenben minden meccsen jelen lévö és a klubért AKTÍVAN rajongó személyiségek nélkül sokkal szegényebb és monotonabb lenne a börlaszti alakú glóbuszunk. Remélem, hogy néhányan megértitek, mindezt miért írtam le! Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Filmek / irodalom
HozzászólásElküldve: 2010.02.05, 17:56 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2010.02.01, 02:48
Hozzászólások: 1867
AMiUtunk írta:
Köszönöm a gyors válaszokat! Megszerzem és majd írok néhány sort arról, hogyan tetszett.

A Futballfaktort láttam és olvastam (sajnos ebben a sorrendben), de sem filmen, sem könyvként nem jött be igazán. Az angol Fociláz-film viszont valóban nagyon jó! Igaz, ahogyan más szerzöknél, ott is hiányoltam az idegenbeli meccseket. Mindegy...
A Focilázban egy filozófiai szinezetü kijelentést tesz a föszereplö, amely mind máig itt cseng fülemben: "Es gibt ein paar Dinge, die niemals wiederkommen und es gibt ein paar Dinge, die einfach nie gehen wollen. Und es gibt ein paar Dinge, die man nicht ignorieren kann, selbst wenn man es wollte." (vagyis: Néhány dolog soha nem tér vissza, néhány dolog pedig egyszerüen soha nem akar elmúlni. És létezik néhány olyan dolog is, amelyet egyszerüen nem lehet semmibe venni, hiába akarnánk.)

Aki teheti, olvassa el a "The Wonder of Castel di Sangro"-t (szerzöje: Joe McGinniss), az "A Season with Verona"-t (Tim Parks), és ha beszél olaszul vagy németül és az írásjeleket illetöen jó a fantázia, elolvashatja a mindennemü interpunkció nélkül írott és fordított "I Furiosi"-t (Ninno Ballestrini)!

A leginkább egy latinamerikai könyv tetszett, melynek címét és a szerzöpáros nevét sajnos már nem tudtam kinyomozni. Ez egy novelláskötet rengeteg brazil és argentín sztorival, pl. a Flu-Fla-derbiröl (Fluminense-Flamengo) és Boca Juniors-River Plate-meccsekröl és a délamerikai focivilág mindennapjairól. Az egyik ebben található "egyperces", amely sajnos egyre inkább itthon is aktuálissá válik, kb. így szól: Két negyvenes manus a szurpermarketben tolja a bevásárlókocsikat és közben vadul gesztikulálva a régi stadionbeli egyik feledhetetlen meccsröl beszélgetnek:
- Emlékszel még? Onnan, ahol most a paradicsomkonzervek állnak, ívelte be a labdát a 16-os sarkára, kb. a száraztészta-sor elejére.
- Hogyne emlékeznék! Gabriel lekezelte ballal, tett egy pár lépést idáig, a hütöpult sarkáig, elfektette a védöjét, igazított egyet a lasztin és baromi erövel kilötte a jobb felsö sarkot. Ott akadt be, ahol most a sajtos pult felsö polca van...
- ...és Miközben kirohant a kanyarba, oda, ahol most a kenyerek tornyosulnak, a kapus kipöckölte a lasztit a hálóból és akkorát bikázott bele, hogy az a másik kapuig szállt, kb. a pénztársor végéig...
:lol:

Azóta még kritikusabban láto(gat)om a korábbi stadionok helyét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Filmek / irodalom/kiállítás
HozzászólásElküldve: 2010.02.05, 17:54 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2010.02.01, 02:48
Hozzászólások: 1867
AMiUtunk írta:
Nick Hornby "Fociláz"-címü könyvét olvastátok? Érdemes beszerezni? Ezen kívül ki mit olvasott (lelátói-nem lelátói vonatkozásban), amit jó szívvel ajánl?

mindenképp! én németül olvastam, nagyon megéri!
itsmeM írta:
a Fociláz nagyon jó, mindenképp olvasd el!
Én olvastam még a Futball Faktort is, de az annyira nem tetszett.
Viszont volt még egy könyv, ami szerintem elég jó, pontosabban egy része:Dénes Tamás-Real Madrid, van benne egy fejezet, a címe:Ultras Sur, a legenda folytatódik.Na, az kötelező olvasmány!

Girgily írta:
Én is csak ajánlani tudom! Sokszor magára ismer az ember olvasása közben.

Nem tudom, a Fever Pitch (Foziláz) filmet ismeritek-e? nem az ócska amerikai másolatra gondolok, hanem az eredetire, Collin Firth-el.
Pont most rendeltem meg dvd-n, egyszer láttam eddig pár éve, picit más mint a könyv, de nagyon jó! van benne egy jelenet, amikor a kis Paul először megy fel a Highbury lépcsőin: libabőrös leszek, ha csak gondolok a jelenetre, nagyon jól meg van csinálva!!!
Megtaláltam, ez az: http://www.imdb.com/title/tt0119114/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség