magyarfutball.hu

  1. mérkőzések
  2. statisztika
  3. stadionok
  4. csapatok
  5. edzők, játékosok
  6. belépőjegyek
  7. címerek
  8. fórum
Pontos idő: 2024.05.18, 02:01

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 233 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 24  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.11.13, 11:37 
Offline

Csatlakozott: 2010.10.08, 14:41
Hozzászólások: 55
fgymat-nak

Tegnap küldtem egy meglehetősen nagy anyagot, de sehol sem találom.
Egy részét megismétlem:

ad 1./ A forrásként felhasznált „Sport-évkönyv” a Nemzeti Sportkönyvtár 21. számú könyve, pontos címe: 1926. évi SPORT-ÉVKÖNYV. Ebben a kereszttáblázatban két mérkőzés eredménye hiányzik, azok helyén  szerepel, a táblázat alatt pedig ez: -gal jelölt mérkőzések lejátszatlanok. Nem tudom, Neked mit küldtek be. Augusztusban nem játszhatták le, mert a könyvet 1926. november 30-a után zárták, hiszen még a következő félidény táblázatai is benne vannak.
ad 2./ Nagyon valószínű, hogy igaz. Lehet, hogy más csapat is „átigazolt” a MOVE-ba.(?)
ad 3./ Földessy dr. könyvében Csömöri Levente Sport Club szerepel. Ez a könyv, mely 1926 elején jelent meg a következőket írja: 1924 őszén mint ILSz-egyesület kezdi meg működését, azután a középkerület rákosvidéki alosztály II. osztályában szerepel ez évben. Tehát nem szerepelhetett az 1924/25-ös évben a mi kimutatásainkban, így kérlek töröld az 1924/25 évi, rá vonatkozó sorát és a hozzátartozó megjegyzést. 1925/26-ban pedig javítsd át Sport Clubra. (Később úgyis megszünik, további története nem lesz.)
ad 4./ Nincs. A Váci Testgyakorlók Egyesülete 1925-ben alakult. (Földessy dr.)
ad 5./ Jó szemed van, kicsit belebonyolódtam a táblázat összeállításába.
Valóságban az alábbi eredmények születtek:
Makói AK – HMTE 0:0
Makói AK – KIKE 4:1
KIKE – HMTE 3:1
Ráadásul a MAK pontszámát is rösszul írtam, az „Osztályozó az I. osztályért” tábla így helyes:

1. Makói Atlétikai Klub 2 1 1 – 4:1 3
-----------------------------------------------------------------
2. Kisteleki Iparosok és Kereskedők Egyesülete 2 1 – 1 4:5 2
3. Hódmezővásárhelyi Munkás Testedző Egylet 2 – 1 1 1:3 1

Előtte a szövegrész pedig így módosul: …hogy megőrizze tagságát, de a Kisteleki IKE-től elszenvedett 3:1-es veresége sorsdöntőnek bizonyult.

A többi részt újra kell összeállítanom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.11.11, 08:16 
Offline

Csatlakozott: 2010.12.29, 10:54
Hozzászólások: 10
Megtudná mondani valaki pontosan, hogy a Tótkomlósi TC-nek 1927 nyarán mikor volt az első meccse?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.11.09, 19:41 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.01, 08:47
Hozzászólások: 2283
gaborpapi-nak:

Kérdések:
1. Bp. kerület, II. osztály: Azt írtad, hogy nem játszották le a MÁV Gépgyár-UMTE és a KAOE-BSE meccseket. Az egyik hozzászólónk beküldte egy "Sport-évkönyv 1926" -ből ezt a táblázatot, ebben minden mérkőzés szerepel. Lehet, hogy augusztusban lejátszották az elmaradt meccseket?

2. Amatőr liga, Budai AC, azt írtad, hogy megszűnt. A Pluhár-könyvben nem szűnt meg, hanem azt írja, hogy 8 évig a MOVE-bajnokságban szerepelt.

3. Középmo. kerület, II. osztály, Rákosvidéki csoport: Csömöri Levente SE, előző évben Csömöri Levente SC. Melyik az igazi?

4. Középmo. kerület, II. osztály, Váci csoport: Váci Testgyakorlók Egyesülete. 1922/23-ban szerepelt egy Váci Testgyakorlók Köre, van közük egymáshoz?

5. Délmo. kerület, I. osztály, Szegedi alosztály: Nem stimmel az osztályozó. Azt írod: "Az utolsó helyezett búcsúzott az élvonaltól, míg a 9. HMTE még egy lehetőséget kapott, hogy megőrizze tagságát, de a Makói AK-tól elszenvedett 4:1-es veresége sorsdöntőnek bizonyult."

Az osztályozó táblázatában pedig az szerepel, hogy a HMTE gólaránya 1:3. Ez hogy lehet?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.11.03, 15:40 
Offline

Csatlakozott: 2010.10.08, 14:41
Hozzászólások: 55
fgymat-nak

Én is örülök, ha egy kérdést több oldalról, több forrás felhasználásával vizsgálhatunk. Érdekes, amit a szerző a csapatok elnevezésének (AC, TC stb) ír, illetve azokról következtet. Magam is kiváncsi lennék, mi lapulhatott pl. a Törekvés elnevezés mögött.

Amit az 1923/24-es bajnokságban résztvevő csapatokról ír, azt úgy értelmezem, hogy a baloldali oszlop az I. osztályúakat, a jobboldali a II. osztályúakat tartalmazza.
Nálunk az I. osztály kiegészül a Bcs. KAVE-val, melyhez Földessy dr. a következőket írja:
"Alapította .... 1923-ban Sebestyén Lajos... Alakulásának évében a déli kerület bajnoki mérkőzésein pont- és gólarány nélkül résztvesz. Ezt úgy értelmeztem, hogy versenyen kívül indult, és nyilván az I. osztályban, mert a II. osztályban semmiképpen nem végezhetett volna a 2. helyen (a szerző odateszi).
Továbbá a Szarvasi Vasas SC csak 1924-ben alakult, tehát ebben az évben nem szerepelhetett a bajnokságban.
Jó lenne látni egy helyi lapot ebből az időből, talán még előkerül. (Nálad biztosan!)

Köszönöm az alapos infókat, újabb kutatási terület.

Üdv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.10.20, 19:11 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.01, 08:47
Hozzászólások: 2283
A Gyomai MTE-Gyomai IKITE ügyben Kun László: Békés megye sportjának története a kezdetektől a felszabadulásig c. könyvében vannak adatok. Nem arról van szó, hogy nem hiszek egy MLSz hivatalnoknak, hanem igyekszem igyekszem minél több irányból felderíteni a dolgokat.
Első említésük:
Kép

Társadalmi elhelyezkedésük:
Kép

A Gyomai MTE, mint munkásegyesület:
Kép

1923/24-es bajnokság végeredménye (amiben egyszerre szerepelnek):
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.10.20, 10:08 
Offline

Csatlakozott: 2010.10.08, 14:41
Hozzászólások: 55
fgymat-nak

ad 1./ A II. osztályban Mezőberényi Törekvés Sport Egyesület játszott.

ad 2./ A Rákosligeti AC eredménysora helyesen: 18 9 5 4 23

ad 3./ Idézek Földessy dr? A magyar futball és az MLSz 1901-1925. c. könyvéből.
Gyomai Munkás Testedző Egyesület
Alakult a Gyomai SC kivált tagjaiból 1921-ben Gyomai Iparos és Kereskedő Ifjak Testedző Egyesülete néven. 1923-ban felveszi jelenlegi nevét. 1922 óta II. osztályú bajnoki mérkőzéseket játszik, 1925-26. évben középhelyezést ér el.
Talán most az MLSz hivatalnokának kellene hinni.
Egyébként seholsem találok adatot, hogy egyszerre működött volna a GyMTE és a GyIKITE. Talán 1927/28-as évnél előbukkan valami, ki mikor olvadt be a GySC-be.

ad 4./ Helyesen Palotai Törekvés Sport Club, kérlek javítsd!

ad 5./ Szerintem nem. Próbáltam több helyen kutatni Gödöllő múltjával kapcsolatban, eredménytelenül.

ad 6./ Nem volt névváltozás, maradt Attila Sport Egylet

ad 7./ Az 1922/23. évben tett megjegyzés törlendő. A valóság az 1924/25. évben közöltek, melyet Földessy dr. sokszor hivatkozott könyvéből vettem. Tehát papíron két csapat volt Kisújszálláson, a MOVE és a TE. Az előbbi ekkor a MOVE-bajnokságért játszott a korábban a KTE által használt pályán. Miután a település vezetői kizárólagosan a MOVE-nak adták a pályát, az a KTE-t kitiltotta onnan. Kiváncsi vagyok, a jövő hogy alakul?

ad Csillaghegy./
Sokat töprengtem ezen az alosztályon. Földessy dr. könyvében ugyan nincs konkrétan benn a budai alosztály végeredménye, de az egyes csapatok rövid történetével foglalkozó részben a felsorolt kluboknál következtetni lehetett, hogy azok szerepeltek a budai alosztályban (ezt konkrétan meg is jelölte a könyv). Örültem, hogy a MOVE Csillaghegyi FC-nek találok helyet, és közben elkerülte a figyelmemet, hogy ez a csapat a pestkörnyéki alosztályban feljutást jelentő helyen végzett. Látod, mindig jó a fiatal a háznál!

Ennek megfegfelelően törölni kell a teljes budai alosztályt, a hozzátartozó szöveggel együtt.

Ami a csillaghegyieket illeti. A MOVE Labdarúgó Szövetség 1920. július 29-én alakult. Már ennek az évnek az őszén kiírta az első MOVE kerületi bajnokságokat 6 kerületben, 48 MOVE-csapat részvételével. (Budapesti, Budapestkörnyéki, Déli, Keleti, Dunántúli és Északnyugati kerületekben). A Budapestkörnyékiben a MOVE Csillaghegyi FC lett az első. Az MLSz-be történő belépése után egy évre elhagyta (?) a MOVE nevet, de a következő évben már ismét visszavette. (talán finanszírozási okokból).
Tehát hibás a MOVE Csillaghegyi Sport Egyesületre való utalás, mindig FC volt a csapat neve.
A II. o. Pestkörnyéki A-csoport táblázatához tartozó megjegyzés így helyes, kérem átcserélni:
[*1] az 1920-ban alapított MOVE Csillaghegyi Football Club három éven keresztül a MOVE bajnokság Budapestkörnyéki kerületében indult, ebben az évben lépett be az MLSz tagjai sorába ; a következő évben ismét MOVE Csillaghegyi Football Club néven vesz részt a bajnokságban.

ad UTE-Vasasok./
Valóban lejátszották, mégpedig az UTE nyert 3:0-ra. Ezt a rendelkezésemre álló kereszttáblázatokból írtam ki.

Rövidesen e-mailt is küldök, addig is üdv


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.10.19, 20:18 
Offline

Csatlakozott: 2010.12.15, 22:28
Hozzászólások: 16
Sziasztok!

Hiányzó bajnoki végeredmények.

1957

NB III.-ba való jutás

IV. csoport


1.Diósgyőri Bányász 10 7 2 1 21-10 16
2.Diósgyőri Gépgyár 10 6 2 2 17-8 14
3.Kazincbarcikai Elektromos 10 4 4 2 9-7 12
4.Hejőcsaba 10 4 2 4 20-15 10
5.Miskolci Honvéd 10 2 3 5 15-21 7
6.Miskolci Egyetemváros 10 - 1 9 8-29 1

A csoport első fordulóját 1957 március 31-én, míg utolsó fordulóját 1957 június 02.-án rendezték.

Megjegyzés:
1., A csoport első három helyezett csapata, jogot kapott az ősszel induló 1957/1958-as NB III-as bajnokság Északi csoportjába való indulásra.

Forrás: Borsod megyei Sporttörténeti napló. Kazincbarcika futballtörténete I.

A Diósgyőri Gépgyár csapatának neve az új ősszel induló NB III-as bajnokságban Diósgyőri SC lett, míg a Kazincbarcikai Elektromos néven induló és a Felföldi Sándor egykori diósgyőri játékos irányításával feljutó csapat ősszel az NB III-ban már Kazincbarcikai MTK néven szerepel.

Sajnos a cikkből nem derül ki, hogy mihez képest IV. csoport ( ??????? ). Az nyomon követhető az 1957/1958-as NB III. Északi csoportjának végeredményéből hogy mindhárom érdekelt csapat vállalta az indulást, és az is hogy további 6 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei csapat is részt vett a bajnokságban.....

raps


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.10.18, 13:48 
Offline

Csatlakozott: 2010.10.08, 14:41
Hozzászólások: 55
fgymat-nak

Az újabb kérdéscsoportokat vettem, rövidesen megválaszolom.

Milyen jó, hogy birtokodban vannak az ország egyes részeinek futballtörténetével foglalkozó könyvek. Valószínüleg többet én is forgattam, de nem mindent jegyzeteltem ki.

Ha esetleg az interneten van használható anyag, légy szíves add meg.

Üdv


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.10.16, 16:40 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.01, 08:47
Hozzászólások: 2283
gaborpapi-nak:


Új kérdések:

1. Déli kerület: Makói Törekvés volt a Békéscsabai I. és II. osztályban is?

2. Pestkörnyéki I.osztály, Rákosligeti AC 18 6 5 4 23 pont, Dunaharaszti MTK 18 7 4 8 18 pont

3. 22/23 Déli II. Csabai alosztály., Gyomai Iparos és Kereskedő Ifjak Testedző Egyesülete (1923. júliusától új neve Gyomai Munkás Testedző Egyesület). Békés megye sportjának történetében két külön egyesületként írják le őket, a Gyomai IKITE 1927-ig működött, akkor olvadt be a Gyomai SC-be.

4. Középmo. II o. Váci ao., Palotai Törekvés SC, 22/23-ban még SE volt. Melyik az igazi?

5. 21/22 Gödöllői SE, 23/24 Gödöllői SC. Ugyanaz a klub?

6. Közép II.o., Szolnoki ao., Szolnoki Attila Sport Egyesület. Eddig Egylet volt, névváltozás?

7. Keleti II.o., Debreceni ao. Kisújszállási TE (pályáját a Kisújszállási MOVE SE kapta meg, az egyesület pálya nélkül maradt, évekre eltünik a bajnokságokból). 22/23 Kisújszállási TE (MOVE-csapat lett, a MOVE-bajnokságban vett részt). Ha MOVE csapat lett, hogy vehette el a saját pályáját?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Bajnoki tabellák
HozzászólásElküldve: 2011.10.10, 19:15 
Offline

Csatlakozott: 2010.02.01, 08:47
Hozzászólások: 2283
gaborpapi-nak:

Kérdés az új budai alosztállyal kapcsolatban:
1. MOVE Csillaghegyi Football Club (ú), Eddig a MOVE-bajnokságban szereplő MOVE Csillaghegyi FC –nek nem okozott gondot az alosztály bajnokságának megnyerése.
Ugyanebben az évben, a Középmagyar kerület, II. o. Pestkörnyéki A-csoportban van egy Csillaghegyi FC (megjegyzés: az 1922-ben alapított MOVE Csillaghegyi Sport Egyesületből alakult; a következő évben MOVE Csillaghegyi Football Club néven vesz részt a bajnokságban)

Valamelyik nem igaz. A MOVE csapat nem SE volt?

Érkezett egy kérdés a 18/19-es Hadibajnokság első osztályával kapcsolatban. Ott azt írtad, hogy nem játszották le az FTC-MÁV Gépgyár, a Vasasok-MÁV Gépgyár, a Törekvés-BAK és az UTE-Vasasok mérkőzéseket. De a táblázatban az UTE-nak 22 meccse van, a Vasasnak 21. Vagyis olyan mintha az UTE-Vasasok meccset lejátszották volna.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 233 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 24  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség