Újpest FC - AC Fiorentina 0 : 2 18:00

2016.08.30, 19:46
    A négy meccs közül egy jut Budapestnek: az Újpest és a Fiorentina meccse.
    Vasárnap délután hatórai kezdéssel az FTC-pályán tartják ezt a mérkőzést. Előmérkőzés: Nemzeti—Attila osztályozómeccs, 4 órai kezdettel. A két órára tervezett tornászbemutató a nagy hőség miatt elmarad. A firenzei csapat szinte királyi méltósággal vonult be Budapestre. Hatalmas olasz kolónia várta a pályaudvaron és kísérte szállására, az egyik dunaparti hotelbe.
    A megérkezés után a vonat egyik utasa jelentkezett a Fiorentinát váró Újpest vezetőségénél és elmondotta:
    — Uram, ezek egész úton csak arról beszéltek, hogy 5:0 vagy 5:1 arányban fogják-e önöket legyőzni...

Kétségtelen, hogy az olasz futballnak van joga fölényt érezni a magyarral szemben, de ez a túlzott fölényesség már — az Ujpest esélyeit növeli. A harcos Újpest igen erősen fekszik bele a vasárnapi mérkőzésbe, mert hiszen legalább két gól előnnyel
    szeretne felállni a firenzei revanson.

Az Est, 1935. június 16.

Az Újpest vergődése

Tízezer néző vonult ki az Üllői útra, hogy végre vérbeli olasz csapatot lásson játszani. Mellesleg a bajnokcsapatot is győzni szerette volna látni ez a sereg — legalább is idehaza.
    — Hajrá, Újpest!... — hangzott tízezer torokból. Hajrázott a Fradista, Hungarista is, most nem volt klubérdek.
    De az Újpest bajnokcsapatának hibái most tűntek elő. Az az elgondolás, amely a jelszavaknak megfelelően Avarra, mint középcsatárra építette fel az Újpest támadósorát, itt csődöt mondott. Sem ő, sem társai nem tudtak egészséges támadásokat összehozni.
    Pedig támadott az Újpest.
    Három kornert is harcol ki. De egyből sincs oly veszély, mint az olaszok egyetlen korneréből. Hamar kiderül, hogy Szűcs gyenge középfedezet az olaszok ellen s még gyengébb Seres szélsőfedezet. Annál jobb a kis Borsányi, akit sokáig érthetetlenül
    mellőztek. De hiába jó, passzai kárbavesznek.
    Nagy újpesti fölény közben Gringer balszélsőt Seres elengedi, centerezése végigmegy a belsők előtt s Comini jobbszélső begurítja. (22-ik perc.) 1:0.
    Tovább is az Újpest támad — eredménytelenül. Seres ismét elengedi Gringát, akinek lábheggyel rúgott »csőrös« labdája tíz ember közt vágódik Hóri kapujába. (38.p.) 2:0.
    Olasz gólok Újpest-támadások közben.
    Kihirdetik:
    A. S. Roma—Ferencváros 3:1.
    Nagy a zúgás. Nem elég a magunk baja...
    Borsányi előretör s majdnem gólt lő. Lövése a kapufáról pattan ki.
    A II. félidőben az Újpest — igen helyesen — felcseréli Borsányit és Serest, Balogot és Jávort. Most már nem szökik meg az olasz balszélső, de elől mégsem rúgnak gólt.
    Öt perc alatt négy újpesti korner, majd egy ötödik jelzi a fölényt, közben két szabadrúgás, mégsincs semmi látszatja. Az olaszok egyszer mennek le, majdnem gól. Avar kétszer lő mellé, Vince, Balog lövései is rosszak.
    Borsányi nyiltszíni tapsot kap, olyan lelkesen dolgozott.
    A játék végén felnyomulnak az olaszok, csaknem bent a harmadik olasz gól.
    De Borsányi, Sternberg, Hóri jól védenek.
    A végén a közönség kifütyülte a magyar bajnokcsapatot.
    De megéljenezte Borsányit. S megtapsolta, a pálya közepére felsorakozó Fiorentinát. Meg is érdemelték. Fair, bár keményen játszó, lelkes futball-legénység.
    Nincs nagy játékosa. De futballista-a javából mind a tizenegy.