játékvezető : Lazarevski Sašo (Macedónia)
  2. nso.hu: 1.500
  3. MTI: 2.000
  4. azerifootball.com: 2.910
  1. 19' Illés Béla sárga lap
    28' Sebők Vilmos 1 - 0
    49' Sebők Vilmos sárga lap
    sárga lap 49' Guliev Kamal
    51' Egressy Gábor 2 - 0
    55' Sowunmi Thomas 3 - 0
    90' Korsós György sárga lap

1. avatar: fgymat
    2013.05.20, 19:25

Budapest, 1999. szeptember 8. szerda (MTI) - A magyar labdarúgó-válogatott szerdán a 2000-es Európa-bajnokságra selejtező utolsó hazai mérkőzésén, a 7. csoportban Azerbajdzsán ellen lépett pályára az Üllői úti stadionban.
    A Bicskei Bertalan által még kedden megadott összeállításhoz
    képest annyi változás történt, hogy Herczeg Miklós is a
    kezdőcsapatba került.

A két válogatott 1500 néző előtt a macedón Szaszo Lazarevszki
    játékvezetése mellett az alábbi összeállításban kezdte a mérkőzést.

Jedullajev - Kamal Gulijev, Vagyim Vasziljev, Vjacseszlav Licskin

9. perc: Egressy baloldali beadásáról Herczeg éppen hogy
    lemaradt, majd ugyanebben a percben Egressy 6 m-ről alig fejelt
    mellé.

24. perc: Hrutka 28 m-es szabadrúgását Zadje biztosan védte.

28. perc: Egressy jobboldali szögletét Sebők 5 m-ről a kapu jobb
    oldalába fejelte (1-0).

34. perc: Egressy 17 m-ről alig lőtt a bal sarok mellé.

42. perc: Egy hazai ellentámadást követően Herczeg 16 m-ről
    centikkel lőtt a bal felső sarok fölé.

45. perc: Egy megszerzett labdát Illés 19 m-ről centiméterekkel
    lőtte a jobb alsó sarok mellé.

Támadó szellemben kezdte a mérkőzést a magyar válogatott, pár
    perc elteltével azonban az azeriek kijöttek a szorításból. Jórészt a
    mezőnyben folyt a játék, az egyetlen komoly magyar helyzet a 9.

-----------------------------
    Üllői út, 1500 néző, v: Lazarevszki (macedón)
    gólszerző: Sebők (28.)
    sárga lap: Illés (20.)

x x x

52. perc: Herczeg jobboldali beadását Illés a túloldalról
    középre passzolta, és az érkező Egressy két lépésről az üres kapuba
    passzolt (2-0).

55. perc: Egressy baloldali beadását az érkező Sowunmi 13 m-ről
    kapásból a jobb alsó sarokba lőtte (3-0).

58. perc: Egressy baloldali beadását Hrutka 6 m-ről a felső
    lécre fejelte.

71. perc: ezúttal Herczeg adott be a bal oldalról, de a 8 m-ről
    kapura fejelő Egressy labdáját az azeri kapus biztosan védte.

88. perc: Korsós-Sowunmi-Korsós-Sebők-Korsós volt a labda útja

egyáltalán nem alakítottak ki. A lehetőségek alapján a magyar
    válogatott nagyobb különbséggel is nyerhetett volna.

7. csoport, végeredmény:
    Magyarország-Azerbajdzsán 3-0 (1-0)
    -----------------------------------
    Üllői út, 2000 néző (módosított nézőszám), v: Lazarevszki (macedón)
    gólszerző: Sebők (28.), Egressy (52.), Sowunmi (55.)

játékos hiányzott. Megígérhetem, hogy ha a fiatal játékosaim
    összeszoknak, jövőre otthon nem veszítünk el mérkőzést.

Bicskei Bertalan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:

- Bebizonyítottuk, hogy igenis tudunk küzdeni. A két mérkőzést,
    a liechtensteiniek és az azeriek ellenit csak együtt tudom elemezni.
    A tanulság az, hogy még az európai harmadik vonalba tartozó csapatok
    ellen sem engedhetjük meg magunknak, hogy ne hajtsuk végig a
    találkozót. Szerintem nem volt durva a mérkőzés, a játékvezető
    mindent megtorolt, egyszer-egyszer még túlságosan szigorú is volt.

x x x

2010.12.21, 21:42 (szerk.: 2018.01.13, 13:50)
    Ezekszerint 1998 és 2005 között nem változott a címer(amennyiben a két piros F és a labda ugyanaz és csak a nem hazai kiadás miatt más) :

3. avatar: magyarfutball.hu
    2010.01.10, 21:13
    A közönségért játszottak

A MÉRKŐZÉS

3. perc: Lendvai két, egymás után elvégzett bal oldali szögletrúgása okozott veszélyt. Előbb Sowunmi csúsztatott kapura, ekkor Getmanról pattant ki a labda, majd Hrutka fejelt a bal alsó sarokra, de Gaszan könnyedén védett.

9. perc: Illés indította a bal oldalon Egressyt, aki élesen középre lőtte a labdát, amely azonban elsuhant az előrecsúszó Herczeg előtt.

28. perc: Egressy jobb oldali szöglete után a lendülettel érkező Sebők Vilmos fejelt hat méterről kapura, s a labda a jobb kapufáról a hálóba pattant.

1-0

42. perc: Licskin a magyar 16-os előtt Illéshez passzolta a labdát, a középpályás azonnal indította Sowunmit. A Vasas csatára a jobbösszekötő helyén őrizetlenül hagyott Herczeghez játszott, aki 17 méterről jobb külsővel a léc fölé lőtt.

45. perc: Muszajev átadásába lépett bele Herczeg, így a labda Illéshez pattant. Az MTK játékosa néhány lépés után középről, 18 méterről ballal a jobb sarok mellé lőtt.

51. perc: Király hosszú kirúgása után Sowunmi csúsztatta meg a labdát, amellyel Herczeg futott el a jobb oldalon, majd a kapu elé ívelte a labdát. A bal oldalon érkező Illés hét méterről jobbal a bal sarok irányába perdítette a labdát, amely Aszadov és a vetődő Gassan között továbbpattant, és Egressy három méterről ballal az üres kapuba lőtt.

2-0

55. perc: Egressy szerezte meg a bal oldalon a labdát, majd középre adott, és Sowunmi a 16-os vonalától jobbal a rosszul helyezkedő Gaszan mellett a jobb alsó sarokba lőtt.

3-0

57. perc: Egressy bal oldali beadása után Hrutka fejelt hat méteről a kapura, a labda a lécről a gólvonal elé pattant.

68. perc: Egressy - miután a vendégek 16-osán belül elcsípte a labdát - balról középre emelt, Herczeg óriási helyzetben öt méterről fejelt kapura, Getman kezéről azonban az alapvonalon túlra pattant a labda - 11-es helyett szögletet rúghattunk.

88. perc: Sowunmi jobbról játszott Korsós György elé, aki Sebők Vilmossal kényszerítőzött, majd hat méterről, „ajtó-ablak" helyzetben jobbal a bal sarok mellé helyezett.

A MÉRKŐZÉS KRÓNIKÁJA

Már az első percekben kiderült: rendkívül gyenge ellenféllel került szembe a magyar válogatott. A sérülések, eltiltások miatt amúgy is tartalékos azeriek a szerdai Eb-selejtező első tíz percében csak kirugdosták a labdát a saját térfelükről, igaz, a félidő további részében sem voltak képesek látványosabb futballra. A magyar csapat a letámadást erőltette (többnyire sikerrel), s már az első pillanatokban akadt helyzete Sowunminak, majd Herczegnek, de az intenzív rohamokat az emberfogással játszó vendégek - ha nehezen is - kibekkelték.

A lelkesedéssel tehát nem volt baj, inkább az jelentett gondot, hogy nem volt túl pontos az összjáték, a középpályások - kivéve Lendvait - csak ritkán vették ki a részüket a támadásokból, ráadásul a csatároknak laposan bepasszolt labdákat az azeri védők nagy többségükben lefülelték.

Szögletrúgásokból azonban veszélyesnek bizonyult válogatottunk, s ennek eredményeként a nemzeti csapatban a legjobb csatárerényeket csillogtató újkori gólfelelős, a középhátvéd Sebők Vilmos a vendégek kapujába bólintotta a labdát.

Az első negyvenöt percben mindvégig kitartott a magyarok lendülete, s bár nem az alkotó jellegű, hanem inkább az erőfutball dominált, így meglehetősen sok szabálytalanság tördelte szét a zakatolós játékot.

A második félidőt sem kezdte rosszul a válogatott, sőt... Ekkor gyümölcsözött igazán, hogy mindvégig megalkuvás nélkül, nagy akarattal hajtottak a játékosok. A Sowunmi, Herczeg, Illés, Egressy akció, majd pedig az Egressy, Sowunmi-féle támadás végképp egyértelműsítette: a válogatott futballistái alig több mint három nap alatt kiheverték a liechtensteini sokkot.

Ami igazán becsülendő volt: a nemzeti csapat azért játszott, hogy a közönség valóban megtalálja a szórakozását, s hogy az erőszakos, eredményes futballt látva a szurkolók újra az együttes mellé álljanak. Ezt sikerült is elérni, s bár a nem túl képzett futballistákból álló Azerbajdzsán ellen inkább edzőmeccs jellege volt ennek az Eb-selejtezőnek - épp ezért nem is szabad túlértékelni ezt a győzelmet -, a siker mégis igazolhatta Bicskei Bertalan kapitány igazát, amely szerint ez a fiatal, épp csak összeérő válogatott az utóbbi időben olyan hullámvölgyben volt, amelyből apróbb sikerekkel idővel ki lehet kapaszkodni.

Lazarevszki játékvezető a 68. percben nagyot hibázott, mert Herczeg fejesét követően Getman kézzel segítette szögletre a labdát, de a macedón bíró nem ítélt 11-est.

KAPITÁNYI NYILATKOZATOK

BICSKEI BERTALAN: - Tudunk mi küzdeni! Remélem, ezt most már nem is felejtjük el soha. Ezúttal is több helyzetünk volt, most végre három gólt tudtunk szerezni.

AHMED ALESZKEROV: - Sajnos, nem tudtuk megismételni a portugálok ellen nyújtott teljesítményünket. Igaz, nem számítottam a magyarok rendkívül agresszív, helyenként durva játékára. Ennek ellenére nincs miért szégyenkeznünk.

ÍGY JÁTSZOTTAK A MIEINK

KIRÁLY GÁBOR volt az egyetlen, akit nem érhetett szemrehányás Liechtensteinben, így aztán abban mindenképpen bízhattunk, hogy ha az azeriek eljutnak a kapunk elé, és lövéssel fejezik be a támadásaikat, nem kell túlzottan izgulnunk. Így is történt, igaz, amiatt sem kellett rágni a körmünket, hogy az ellenfél tesztelje a kapusunkat. 0

KORSÓS GYÖRGY embere eredetileg Licskin lett volna, ám a védő ritkán találkozott az azerivel, aki ,,bejárta" a pályát. A Sturm Graz futballistája így gyakran kapcsolódhatott volna be a támadásainkba, ám ezúttal csak ritkán vállalkozott azokra a lendületes felfutásokra, lövésekre, amelyek miatt annak idején bekerült a válogatott keretbe. 5

SEBŐK VILMOS volt - immár sokadszor - az, aki a góljával megnyugtatta csapatunkat. A védő feladatát apróbb helyezkedési hibáktól eltekintve jól megoldotta, és ezután bőven jutott ideje és energiája arra, hogy indítsa és - mint a gólja bizonyítja - befejezze az akciókat. Az azeri csatárok sokszor csak a hátát látták... 6

HRUTKA JÁNOS kimaradt a vadúzi kalandból, és talán ezzel magyarázható, hogy ő oldódott fel először, a meccs elején az ő két fejese okozott először némi zavart az azeri védelemben. A kapunk előtt nem sok dolga volt, végig magabiztosan futballozott, bár a támadásainkban kissé aktívabb lehetett volna 6

MÁTYUS JÁNOS erőteljes bal oldali felfutásokkal, és a kapu elé lőtt labdákkal riogatta az azerieket, igaz, a félidő derekán volt egy tízperces periódus, amikor Gulijev néhányszor megfuttatta őt, és védekezésre kényszerítette. Ez azonban nem vett ki belőle annyi energiát, hogy ne tudta volna segíteni a támadójátékunkat. 6

LENDVAI MIKLÓS azzal, hogy rendszeresen beljebb húzódott, helyet nyitott Korsósnak és Herczegnek a jobb oldalon. Így többet kellett ütköznie az azeriekkel, de ezekből a párharcokból jobbára győztesen jött ki. A pálya szinte valamennyi pontján felbukkant, nem ismert elveszett labdát. Ő nyújtotta a legjobb teljesítményt a csapatból. 7

HALMAI GÁBOR játéka volt talán a legszürkébb a középpályán, igaz, neki - főként amikor Hrutka és Sebők egyszerre ment fel az azeri kapu elé - a védekezésre is jobban kellett koncentrálnia. Az első félidőben két-három alkalommal nagy szükség volt a jó helyezkedésére, a keresztezéseire, a szünet után azonban kevés dolga akadt. 5

ILLÉS BÉLA agilitása ugyan dicséretes volt, a precizitás azonban hiányzott a játékából. Egy-egy eladott vagy pontatlanul ellőtt labda rontotta az összteljesítményét, és túlzott akarása többször szabálytalan szerelésekbe torkollott. Miután növelte az előnyét a magyar csapat, letisztult a játéka, és olykor a karmesteri erényeit is fel-felcsillantotta. 6

HERCZEG MIKLÓS a jobb szélre került, mégis a centerposztról szerezhetett volna gólt a 9. percben. Az aktivitására nem lehetett különösebb panasz, akart, néhányszor lövésre is vállalkozott, mégsem volt veszélyes Gassan kapujára, sokszor belebonyolódott a cselekbe. Horváth Ferenc (-) néhány elfutáson, cselen kívül többet nem mutatott. 5

THOMAS SOWUNMI sokáig képtelen volt kihasználni fizikai erejét, néhány ütközés és visszapasszolt labdák jellemezték a játékát, amikor pedig lehetőség nyílt előtte a kapura törésre, határozatlan volt. A szünet után a Vasasban nyújtott formájához közelített - nem is maradt el az első válogatottbeli gólja. Füzi Ákos (-) megduplázta válogatottságainak számát. 6

EGRESSY GÁBOR első említésre méltó megmozdulása az első gól előtti szöglet elvégzése volt. A remekül belőtt labda, a gólpassz feledtette addigi gyengébb teljesítményét, meghozta az önbizalmát, aktívabban futballozott, valamivel pontosabb lett a játéka. A tizenhatodik válogatottságán könnyedén megszerezhette az első gólját. 6

ÍGY JÁTSZOTT AZ ELLENFÉL

Gaszannak (4) az első félidőben a gólon kívül nem akadt védeni valója, a folytatásban kiderült, nem túl képzett kapus. Pasakoncev (5) az első negyvenöt percben rendre megjátszotta a ,,lelesett" labdákat, később viszont visszaesett a teljesítménye. Kerimov (4) a mérkőzés elején gyakran jött fel a jobb oldalon, később több helyezkedési hibát is vétett. Getman (4) szinte csak a védekezéssel törődött, a Sowunmival való birkózás felemésztette minden erejét. Nyiftalijev (4) bal oldali védőt játszott, próbált bekapcsolódni a szorványos azeri támadásokba. Gulijev (4) nem tudta levédekezni a pálya jobb oldalát, a futóversenyeket elvesztette. Aszadov (4) küzdött a pálya közepén - eredmény nélkül. Muszajev (4) rendre félúton volt a magyar játékosok között. Jedullajev (4) néhány rossz ütemű szereléssel vétette észre magát. Licskin (5) az első gólnál hibázott, de ő volt a legaktívabb vendég labdarúgó. Vasziljev (4) magára hagyatottan küzdött elöl, sikerélmény nélkül. Gambarov (-), Sztukasz (-) és Izmailov (-) a pályán lehetett néhány percet.

HRUTKA, SOWUNMI : SALZBURG?

Információink szerint nincs kizárva, hogy a szerdai válogatott két tagja Ausztriában folytatja pályafutását. Elképzelhető, hogy az 1. FC Kaiserslautern védője, Hrutka János, valamint a Vasas támadója, Thomas Sowunmi a Wüstenrot Salzburg játékosa lesz. Ha ez így lenne, az osztrák élcsapat amolyan osztrák-magyar ,,vegyesvállalat lenne", hiszen Salzburgban légióskodik már Sáfár Szabolcs, Lipcsei Péter és Korsós Attila is.

4. avatar: bd10
    2009.11.29, 13:35
    Gólösszesítés: Magyarország 13-1 Azerbajdzsán

5. avatar: fgymat
    2009.05.25, 21:14
    A pár nappal ezelőtti mérkőzésen biztos győzelmet vártunk és csalódnunk kellett. Ezért csak óvatosan reménykedtünk, hogy Azerbajdzsánt itthon sikerül legyőzni.

Az első perctől kezdve letámadással kísérletezett a magyar válogatott. Be is szorítottuk az ellenfelet, de hősies és néha kétségbeesett védekezéssel, közel félórán keresztül sikerült a gólt elkerülniük. Ekkor Egressy jobboldali szögletére Sebők érkezett és fejjel a jobbkapufa közbeiktatásával a hálóba jutatta a labdát.
    A második játékrész már időnként a szemnek is szép labdarúgást hozott. Még a félidő elején két szép támadás végén növeltük előnyűnket. A hátra lévő időben is akadtak helyzeteink és a játék irama is megfelelő volt.

Most legalább beigazolódtak a várakozások és sima győzelmet aratott a csapat. Könnyed játék is elegendő volt a mérkőzés megnyeréséhez. Nagy erőbedobásra a vendégek nem késztették válogatottunkat, így még pár szép megoldásra is futotta az erőből.
    Persze ezeknek a mérkőzéseknek a megnyerése nem vált ki nagy-nagy örömet, hiszen "kötelező feladatok". De a közelmúlt eredményeit figyelembe véve még az ilyen győzelmeket is nagyon meg kell becsülnünk.