Békéscsabai Előre FC - Haladás-Milos 1 : 0 15:00

2016.05.15, 22:43 (szerk.: 2021.01.24, 20:15)
    Békéscsabai Előre FC - Haladás-Milos 1-0 (1-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 3000 néző
    V.: Tóth V. 7 (Varga S., Márton)
    Békéscsaba: Vámos 7 — Raducu 6 — Dávid 6, Futaki 6 — Balog Z. 6, Vörös 4, Kerényi 5, Sándor 7, Valentényi 6 — Dobi 5, Fülöp Z. 5. Edző: Pásztor József
    Haladás: Németh 5 — Tóth M. 6 — Zugor 5, Varga 6 — Baumgartner 5, Kovács 6, Koller 5, Nagy 5, Balogh Cs. 6 — Fehér 5, Negrau 6. Edző: Varga István
    Csere: Vörös helyett Dani (5) az 57., Fehér h. Urbán (5) az 58., Nagy h. Vidóczi (-) a 66., Fülöp Z. h. Belvon (-) a 85., Dobi h. Czipó (-) a 90. percben.
    Gólszerző: Raducu a 23. percben.
    Sárga lap: Valentényi (Nagyot lerántotta) a 11., Kerényi (Nagyot akasztotta) a 62., Balog Z. (Baumgartnert felvágta) a 84. percben.
    Szögletarány: 3:13 (2:5)

23. perc: megszületett a mérkőzés egyetlen gólja, amikor gyors egymásutánban két szögletet végezhetett el a hazai csapat. Másodjára Dobi Vörös elé tolta a labdát, aki jobbról jól lőtt be, Németh kapus pedig felugrott és beleöklözött a labdába. Szerencsétlenségére a fejeléshez előrelopakodó Raducu hátára ütötte a labdát, amely onnan lecsorgott. A békéscsabaiak hosszúra nyúlt román légiósa megfordult a tengelye körül, majd közelről a kapuba emelte a labdát, 1-0. kép
    A gólszerző Raducu ugyan nem látszik a felvételen, Németh kapus azonban hiába nyújtózkodik, a labda már a hálóban táncol. (Fotó: Such Tamás)

Ismét „fázós” meccset játszott a Békéscsaba, hiszen olyan rivális érkezett Békésbe, amelyet szintén megcsapott az utóbbi időszakban a kiesés szele. Olyannyira, hogy az összecsapást megelőzően csupán egy pont választotta el a két együttest egymástól a tabellán, ám addig a szombathelyieknél volt az előny.
    A fázós szó egyébként sok másra is érthető. Aigner Szilárd meteorológus alighanem tanulmányt írhatott volna a szombati békéscsabai időjárásról: volt szikrázó napsütés, sötét fellegek, hózápor, szélcsend, viharos széllökések. Meleg azonban sehol. Még annyi sem, ami a szurkolók szívét langyíthatta volna. Legalábbis, ha a játékot nézzük. Ha az eredményt, az más. Az már némi forróságot is hozott. Ám a mérkőzés előtt sokan féltették a csapatot, mondván, a vendégek kitűnően védekeznek, jól kontráznak, ám az is tudott volt, hogy nem erényük a gólszerzés. Ez utóbbiban a csabaiak sem jeleskedtek az elmúlt időszakban.
    Amint várható volt, a „játszósabb” csapat, a Haladás ragadta magához a kezdeményezést és pillanatok alatt mezőnyfölényt harcolt ki. Köszönhető volt ez annak, hogy a csabaiak nagy hibaszázalékkal játszottak, ráadásul idegesen és egyik-másik játékos kishitűen is. A mezőnyfölényt azonban nem tudta góllá váltani a vendégcsapat, ugyanis a csabaiak védővonala nagyon szívósan harcolt, az emberfogók jól semlegesítették Negraut és Fehért. Ráadásul egy olyan Vámos állt a kapuban, aki a hétközi meccsen már tizenegyest is hárított, ezért önbizalma mindenképp növekedett. Ez meg is látszott teljesítményén, hiszen közeli és távoli lövéseket, ziccereket hárított.
    A csabaiak igaz szerencsés körülmények között szerezték góljukat, ám lelkesedésük miatt megérdemelten győztek. A Haladás darált, minden fegyverét bevetette, de ezen a napon nem járhatott sikerrel, így a csabaiak visszavágtak az ősszel elszenvedett 4—0-ás vereségért.

Edzői nyilatkozatok
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    — A mérkőzés előtt is tudtam, hogy nehéz kilencven perc vár ránk, s ez be is bizonyosodott. A Szombathely sokkal jobb csapat, mint mi vagyunk és éreztem, csak úgy nyerhetünk, ha találunk egy gólt. Ez megtörtént egy szöglet után. A Haladás jobb volt, többet támadott, mint mi, mert néhányan megint nem nyújtottak elfogadható teljesítményt csapatunkból. Szerencsés győzelmet arattunk, miközben persze izgalmamban és idegességemben majd leestem a kispadról.
    — A vezetés után sokadszor adta át a gárda a kezdeményezést az ellenfélnek...
    — Ha egy csapat gólt kap, legalább tíz percig meg van fogva. Pedig ekkor kellene űzni, hajtani ellenfelét, s egy újabb gólt szerezni. Ehelyett visszaálltunk, magunkra húztuk az ellenfelet és csak a szerencsén múlott, hogy nem kaptunk gólt. Egyébként ezen a meccsen játszott a csapat a leggyengébben a tavasz során.
    — Vámos jó teljesítménye megint segített a csapaton.
    — Igen. Az első félidőben ő is bizonytalanabb volt, de szünet után több alkalommal és bravúrosan hárított.
    — A Haladás bátor támadójátéka alkalmat adott az újabb gól elérésére is.
    — Az igaz, csakhogy kevés a futóember a csapatban, no meg a kellő pillanatban nem passzoltuk oda a labdát a kiugrani készülő ember elé. Ebben az esetben biztosabb lehetett volna a győzelem is. Akárhogy is, ebben a kilencven percben, ezzel a csapattal, ezt a Haladást kellett legyőzni. Ilyen a futball, gyengén játszottunk, de szerencsével nyertünk. Máskor hiába futballoztunk jobban, még szerencsénk sem volt.
    Varga István, a Haladás-Milos vezetőedzője:
    — A Békéscsaba talált egy gólt, mi pedig hiába támadtunk nyolcvan percen keresztül. Abszolút meddő támadójátékot produkáltunk, illetőleg Vámos védett nagyszerűen.
    — Számtalan szögletet rúgtak, amellyel mindig veszélyeztettek a csabai kapu előtt.
    — Ez igaz, de nagyon rosszul rúgtuk be azokat.
    — Mi kellett volna az egyenlítéshez, persze a gólon kívül?
    — Az, hogy az elöl lévők sokkal agresszívebben játszanak és eredményesebbek legyenek a kapu előtt. Ez döntött, ez csapatom kritikája is egyben.
    (Gyurkó Mihály - Jávor Péter)

13. Békéscsaba 22 6 5 11 16-37 23
    ...
    15. Haladás 22 5 6 11 27-34 21

Békés Megyei Népújság, 1998. március 23.
    5. perc: Varga harminc méterről lövésre szánta el magát, de csúnyán fölé durrantott.
    14. perc: Dobi jobb oldali beadására Balog robbant be, de a lábáról a kivetődő Németh kapus leszedte a labdát.
    19. perc: Balogh Cs. szabadrúgásból beemelt a békéscsabai kapu előterébe, Negrau az ötös jobb sarkáról fejelt a rövid sarokra, de Vámos a helyén volt.
    23. perc: Dobi kisszögletet tolt Vörös elé, ő jobbról belőtte a labdát az ötösre. A kimozduló Németh kapus Raducu hátára ütötte a labdát, a csabaiak román légiósa kapura fordult, és a vetődő Németh alatt a háló közepébe kotort, 1-0.
    28. perc: Baumgartner jobb oldali beadását Dávid az utolsó pillanatban szögletre mentette Negrau elől.
    29. perc: Nagy kavarodás végén Baumgartner lövését követően Sándorról pattant szögletre a labda.
    33. perc: Balog labdáját Dobi 19 méterről, a jobbösszekötő helyéről kapura lőtte, ám Németh biztosan védett.
    42. perc: Vörös 27 méteres lövése nyomán a labda a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret.
    47. perc: Balogh Cs. jobb oldali szögletét Tóth M. nyolc méterről kapura fejelte, Vámos nagy bravúrral szögletre ütötte a labdát.
    52. perc: Tóth M. 25 méteres, lapos szabadrúgása után a bal kapufa töve mellett suhant el a labda.
    56. perc: Kerényi még a saját térfeléről lódult meg, majd hosszú vágta után, alighogy belépett a tizenhatoson belülre, megcélozta a jobb alsó sarkot, de Németh vetődve hárított.
    61. perc: Balogh Cs. jobb oldali szögletét követően Negrau nyolc méterről fejelt kapura, Vámos óriási vetődéssel kiöklözte a labdát.
    72. perc: Vidóczi kapáslövése után a vetődő Vámos a bal sarok előtt fogta meg a labdát.
    75. perc: Balog Z. legurítását követően Sándor 18 méterről, nagy erővel lőtte meg a labdát, de Németh a kapu közepében hárított.
    79. perc: Kovács 14 méteres, pattogós lövését fogta meg Vámos.
    90. perc: Czipó közeli lövése után Németh szögletre tolta a labdát.

A meteorológus tanulmányt írhatna a szombati békéscsabai időjárásról: volt szikrázó napsütés, sötét fellegek, hózápor, szélcsend, majd erős szél, csak meleg nem. A csapatok a csípős hidegben egyből hármas fokozatba kapcsoltak, hogy ne fázzanak. Igaz, a játékosok - a pontatlan passzok miatt - időnként céltalanul futottak.
    Pásztor József, a hazaiak mestere a mérkőzés előtt azt mondta, csapata túljátszani nem tudja az NB I-es mezőny legtöbb együttesét, ezért fontosak számukra a pontrúgások, szögletek, ezeket igyekeznek jól kihasználni. Így is történt a huszonharmadik percben, amikor egy szögletet követően Raducu bekotorta a a labdát a vendégek hálójába.
    A csabai előny nem változtatott a játékon, mindkét együttes továbbra is nyílt sisakkal támadott, de mivel a játékszervezés döcögött, inkább a két tizenhatos között folyt a küzdelem, a kapuk ritkán kerültek veszélybe. Ez még akkor is igaz, ha kétszer is meleg helyzet alakult ki a csabaiak hálója előtt.
    Új harcmodorban lépett pályára a második játékrészben a Haladás, mindent egy lapra téve támadott a vasi gárda, fölényét az első negyedórában elért hat szöglete is bizonyítja. A hazai csapat beszorult saját kapuja elé, egy-egy kontrára azonban tellett erejéből. A Szombathely rohamozott, Vámos kapust alaposan megdolgoztatták a vendég támadók.
    Dicséret illeti a Ferencvárosból érkezett csabai portást, aki minden szituációban hárított. Nagyrészt neki köszönhető, hogy a házigazdák otthon tartották a három pontot, no meg annak, hogy a védelem biztosan állt a lábán, az emberfogók pedig nagyon határozottan ügyeltek a két ékre. Fehért szinte „levették" a pályáról. Negraunak az első félidőben ugyan akadtak megvillanásai, de a fordulás után már ő is kevésbé volt veszélyes.
    A lelkesebb Békéscsaba rászolgált a győzelemre.

Tóth Vencel játékvezető általában résen volt, ám egy-egy durvább megnyilvánulást nem torolt meg kellő eréllyel, mintha elfeledkezett volna arról, hogy sárga lap is lapul a zsebében...

Mestermérleg
    PÁSZTOR JÓZSEF: - Gyengén játszottunk, és egy talált góllal nyertünk. Nagyon nehéz mérkőzés volt, hiszen jobb csapatot győztünk le. Az viszont nem értem, hogy a gólunk miért nem nyugtatta meg a csapatot.
    VARGA ISTVÁN: - Nyolcvan percig támadtunk, mégsem rúgtunk gélt. Ez a támadójátékunk kritikája, és persze Vámos kapus dicsérete.