Békéscsabai Előre FC - Győri ETO FC 1 : 1 17:00

Békéscsaba, 1998. május 16., szombat (tud.) - Labdarúgó NB I., 31. fordulójában:

Békéscsabai EFC - Győri ETO FC 1-1 (0-1)
    Békéscsaba, 5000 néző, V: Tóth V.

gólszerzők: Fülöp Z. (56.), illetve Vayer (38.)
    sárga lap: Dobi (14.), Kerényi (71.), illetve Stark (49.), Mracskó (68.)
    csere: Dobi helyett Vörös (46.), Fazekas helyett Kovács (62.), Dávid helyett Vasas (69.), illetve Ferenczi helyett Oros (80.),
    jók: Futaki, Belvon, Fülöp, Vámos, illetve Vayer, Szarvas, Ferenczi, Mracskó

Békéscsaba:
    Vámos - Raducu - Futaki, Czipó, Dávid - Fazekas, Kerényi, Dobi, Valetényi - Belvon, Fülöp Z.

Győr:
    Molnár - Lakos - Korsós, Stark - Mracskó, Csató S., Somogyi, Salagean - Ferenczi, Szarvas, Vayer

A 10. percben egy csabai támadás végén Fülöp lövése után Molnár szögletre ütötte a labdát. A másik kapunál Salagean lövése után Vámos könnyedén védett. Hosszú eseménytelen percek után a 25. percben Salagean lövését védte Vámos. A 32. percben Stark fejese után Vámos védett. Hat perccel később Ferenczi labdáját Szarvas átlépte, becsapta a védőket és Vayer 10 m-ről a bal sarokba lőtt (0-1).

Az 53. percben Ferenczi kapuba tartó lövése után a labdát Futaki az utolsó pillanatban szögletre fejelte. Az 56. percben egyenlített a Békéscsaba: Fülöp Z. sorra cselezte ki a védőket, és ballal, 10 m-ről a jobb felső sarokba helyezett (1-1).

A gól után a győriek átvették az irányítást, sok akciót vezettek, de a csabai védelem helytállt. A 70. percben Szarvas lövése után a labda a védőkről kipattant, éppen Salagean elé, aki 14 m-ről mellé lőtt. A 72. percben jobb oldali szöglet után Ferenczi 8 m-ről a kapufára fejelte a labdát. A hajrában a győriek akarata érvényesült, de az eredmény már nem változott.

Izgalmas mérkőzésen nagy akarással, támadó szellemben jászott mindkét csapat, végülis közönségszórakoztató mérkőzésen reális eredmény született.

2. avatar: bbsz
    2016.05.05, 12:54 (szerk.: 2021.01.16, 22:08)
    Élmény volt a mérkőzés
    Békéscsabai Előre FC - Győri ETO FC 1-1 (0-1)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 5000 néző
    V.: Tóth V. (Nyilas, Kiss Gy.)
    Békéscsaba: Vámos 8 — Raducu 6 — Futaki 7, Czipó 6, Dávid 6 — Fazekas 7, Kerényi 5, Dobi 6, Valentényi 7 — Belvon 6, Fülöp Z. 7. Edző: Pásztor József
    Győr: Molnár 8 — Lakos 7 — Korsós 5, Stark 6 — Mracskó 6, Csató S. 6, Somogyi 7, Salagean 6 — Szarvas 6, Ferenczi 7, Vayer 7. Edző: Reszeli Soós István
    Csere: Dobi helyett Vörös (6) a szünetben, Fazekas h. Kovács (-) a 62., Dávid h. Vasas (-) a 69., Ferenczi h. Oross (-) a 80. percben.
    Gólszerző: Vayer a 38., Fülöp Z. az 56. percben.
    Sárga lap: Dobi (Somogyi lerántásáért) a 14., Stark (Valentényi bokáját összeakasztotta) a 49., Mracskó (Kerényit hátulról felvágta) a 68., Kerényi (Salagean lerántásáért) a 71. percben.
    Szögletarány: 6:6 (4:1)

38. perc: Ferenczi jobbról begurított egy labdát, Szarvas okosan átlépte, ugyanakkor a csabai védők elvétették, nem úgy a tisztán álló Vayer, aki 11 méterről teljesen egyedül állva úgy lőtte a kapuba laposan a labdát a vetődő Vámos mellett, hogy az a bal kapufa tövéről pattant a hálóba, 0-1.
    56. perc: Fülöp Zoltán és Belvon kényszerítőzött, amelynek során Belvon az alapvonalról, jobbról visszagurította a labdát a három védő között álló Fülöp Zoltán elé, aki két csel után 11 méterről, ballal a jobb felső sarokba bombázott, 1-1.
    Belvon (jobbról) Lakossal küzd a labdáért. (Fotó: Lehoczky Péter)

Nagy várakozás előzte meg a mérkőzést, ami érthető, hiszen presztízscsatáról volt szó. Egyrészt azért, mert a győrieket hét egykori békéscsabai erősíti, másrészt mindkét csapat számára fontos volt a három pont megszerzése, hiszen a győriek a dobogós helyért harcolnak, a csabaiak a kiesés ellen küzdenek.
    Ennek megfelelően nagy iramban kezdődött a mérkőzés, az első perctől kezdve mindkét csapat nyílt sisakkal támadott, minden idegszálukkal a győzelemre törve. Az első igazi helyzet a csabaiak előtt adódott, mégis a győriek szerezték meg a vezetést. Ettől sem roppant össze a hazai csapat, továbbra is jól szűrték meg a középpályások a támadások kezdeményezéseit, a védők magabiztosan álltak a lábukon, és az idő előrehaladtával egyre több veszélyt okoztak a kapukra a csatárok, ám a portások is fokozatosan belelendültek.
    Már az első félidő is iramos és izgalmas volt, de a második játékrészre tovább fokozták a tempót a csapatok. Nagyon izgalmasan alakult a mérkőzés, az addig is kevés hiba végleg eltűnt a játéktérről. Remek támadásokat alakítottak ki a gárdák, közelről és távolról is jól céloztak, de a kapusok ezen a napon és főleg a második félidőben kimagasló teljesítményt nyújtottak. Érdekes módon a sok jó teljesítmény közül az első félidőben még talán Fülöp Zoltáné volt a leggyengébb, sokan reklamálták is cseréjét, ám a fordulás után ő is „megemberelte magát”, hatalmasat javult teljesítménye, és egy szép alakítás végén éppen neki köszönheti a hazai csapat, hogy kiegyenlített, és ezzel megszerezte a számukra nagyon fontos egy pontot.
    Egy biztos, az év legjobb békéscsabai mérkőzését láthatták a szurkolók, és még ha döntetlen is volt a találkozó, bármelyik csapat elorozhatta volna a három pontot. De mindenképp igazságos a pontosztozkodás.

Edzői nyilatkozatok
    Pásztor József, a Békéscsaba vezető edzője:
    — Jó mérkőzést játszott a két csapat. Mindkét kapu előtt adódtak gólszerzési lehetőségek, s meglehet, a Győrnek voltak nagyobb helyzetei, az első gólt ők lőtték, ám a vezetésig nem adódott komolyabb veszély a kapunk előtt. A bekapott gól után azonban ki kellett jönnünk, márpedig ha mi kijövünk, akkor nagy gond van. Ezért is fohászkodom mindig, hogy ne kapjunk gólt, mert akkor lyukas a védelmünk hátul, s nagyon sok helyzetet ki tud dolgozni az ellenfél. így tett a sokkal jobb játékosokból álló Győr is.
    — Mégis sikerült kiegyenlíteni a folytatásban.
    — Igen, szerencsére Fülöp Zoltán a győri kapuba juttatta a labdát, noha reálisan nézve egy pontnál többet nem érdemeltünk volna ezen a mérkőzésen. De a döntetlenért járó pontocskát is meg kell becsülni.
    — Szünetben mire kérted a játékosokat?
    — Arra, hogy ne kapjunk gólt, mert ha 0—2 lett volna, biztos, hogy kiadós vereséget szenvedünk. Szerencsére egyenlítettünk, s ezzel itthon tartottunk egy pontot.
    — Nem volt feszültségmentes a találkozó, s ahogy hallatszott is a kispadról, sokszor kellett bekiabálnod.
    — Igen, nehezen tudtam türtőztetni magam, ezért kiabáltam, de lehet, hogy ez néhány játékosnak jót tett. Tudom, ez nem mindig vezet eredményre, de most legalább használt, főképp Fülöpnek, aki nagyon feljavult a második félidőre, s gólt is lőtt. Ha szerencsésebb, eldönthette volna a mérkőzést, hiszen a lábában volt a meccslabda. Tudom, sokan pihentették volna őt, ám egyelőre nincs olyan szintű csatárunk, aki pótolni tudná, ezért sorozatban kell, hogy játsszon.
    — A taktika kiötlésében mennyire játszott szerepet, hogy ismered a volt csabaiakat?
    — Valamit segített, de ők annyira jó játékosok, hogy ellenük nehéz volt jól játszani. Igazolták is ezt, hiszen Mracskó, Csató Sándor és Szarvas is jól játszott.
    Reszeli Soós István, a Győr vezető edzője:
    — Engem bosszant ez a döntetlen, s bár nagyon lelkesen, s a hibáinkat jól kihasználva játszott a Békéscsaba, de a labdát többet birtokoltuk, sok helyzetet alakítottunk ki, közte ajtó-ablak helyzetet is, de ilyen szinten ez nem megengedhető. Ráadásul egy elkerülhető gólt kaptunk. Győzelemre számítottunk, s akármilyen becsületesen is küzdött csapatunk, úgy érzem, Csabán hagytunk két pontot.
    — Ha a Békéscsaba szerezte volna meg a vezetést, akkor is így érezne?
    — Az igaz, hogy akkor azért más helyzet lett volna, mert két gólt kellett volna rúgnunk a győzelemhez. Azonban ha mi gólt kapunk a meccs elején, az nem szokott nagy probléma lenni. Most az volt a gond, hogy nem tudtunk váltani.
    — A papírforma alapján győri győzelem volt várható.
    — Igen, abszolút győzelemre számítottunk, mint ahogyan arra is, hogy a Békéscsaba agresszív játékot nyújt majd. Láthatóan Pásztor József erre neveli a játékosait. A papírforma éppen ezért is furcsa dolog. A meccs igazolta is a papírformát, mert jobb csapat vagyunk, rutinosabb játékosokkal, de a jövő lehet a Békéscsabáé, s a városban ezért érdemes lenne összefogni mindenkinek, mert ez egy értékes csapat, jó hagyományokkal, lelkes közönséggel. Ez sem von le abból semmit, hogy a bronzéremhez a három pontra lett volna szükségünk szombaton.