Bécsi Ramblerek - Budapesti Ramblerek 2 : 3 15:30

1. avatar: fgymat
    2017.11.22, 09:00 (szerk.: 2017.11.22, 10:18)
    A mérkőzés adatait a Sport-Világ tudósítása alapján javítottam, ez összhangban van Nagy Béla könyvével is, az ismeretlen játékos, ahogy a Budapesti Hírlap is megnevezte, Minder volt.
    Budapesti Ramblerek 3:2 győznek a bécsi »The Ramblers« ellen.
    Bécs, szeptember 8.
    A magyar football-sportnak nem várt dicsőséget szerzett a budapesti Ramblerek bécsi szereplése. Váratlan volt a győzelem, mert bár a június 30-iki budapesti mérkőzésük alkalmával örömmel tapasztaltuk a magyarok fölényét, most mégis alaposnak látszott a félelem, hogy e második találkozás alkalmával a bécsiek saját pályájukon osztrák bíróval könnyen fogják magukhoz ragadni a győzelmet; annál is inkább, mert a budapestiek most a tavaszinál gyengébb csapatot állítottak ki. Most ugyanis a következő játékosok mentek föl Bécsbe: kapus: Rapos, védők: Harsády és Skrobák, fedezetek : Róka, Ordódy és Pozsonyi. csatázok : Kovács, K. Other, Pokorny, Guttmann és Buda: tartalék : Borbás és Schwartz.
    Ezzel szemben a bécsiek a következő csapatot állították ki :
    Pekarna
    Wagner Wachuda
    Eipel Roland Blooncy
    Zander Hübl Redfern Schönewolf Hoffmann
    Biró: Geo Fuchs volt.

A bécsiek nyerik a jobb pályát hátszéllel, így a magyarok kezdik a játékot, de a csatársor fejetlen játéka miatt csakhamar a magyarok területére vándorol a labda és általában az első félidőben többnyire ott is marad, mert ha a magyar védelem jól is működik, a csatársor azonban sohasem tud hosszabb ideig ura maradni a helyzetnek, támadásaikat Wagner és Wachuda hamar visszaverik. A 20-ik perczben esik az első goal, mikor Hoffmann off side leszalad a labdával és azt közvetlen a kapu elé passzolván Hübl belövi. 3 percz múlva kiegyenlítődik e goal
    N. Other éles lövését Pekarna nem tudván jól megfogni, kezéből a földre esik s onnan lába között a kapuba gurul a labda. A 42-ik perczben megcsinálják a bécsiek második goaljukat Rapos rászalad a labdát hozó Redfernre, össze rúgnak és a labda a két láb közül oldalt perdül 2—3 méterre, Rapos és Redfern egymásra buknak, mialatt Zander kényelmesen gurítja be a labdát a nyílt kapuba.
    A második félidőben egészen megfordított képet mutat a játék. Ordódy tüzes játéka az egész csapatot felvillanyozza és olyan tempó diktál, hogy a bécsiek csakhamar kifáradnak és csak ritkán tudják visszaterelni a játékot a kapujok elől. A 33-ik perczben Pokorny egy gyönyörű lövéssel megszerzi csapatának a ki egyenlítő goalt. Erre a magyarok még nagyobb tűzzel játszanak, a csatársorra alig lehet ráismerni oly szépen működik. A folytonos támadás eredménynyel jár, mert 1 perczczel a befejezés előtt a Róka által szépen előreküldött labdát N. Other: védhetlenül belövi a bécsi kapuba. így a magyaroké lesz a győzelem 3: 2 eredménynyel.
    Még csak azt jegyezzük meg, hogy a bíró míg az első félidőben számtalan jogos felháborodásra adott alkalmat, addig — úgy látszik a magyarok elkeseredett kifakadásainak hatása alatt — a második félidőben teljesen pártatlanul Ítélkezett.

Sport-Világ
    1901.09.15.

2. avatar: Zsorzsinju
    2017.11.22, 05:31
    gólszerzők:
    15' 1:0 ?
    23' 1:1 Minder Frigyes
    ?' 2:1 ?
    33' 2:2 Pokorny József ?
    89' 2:3 Minder Frigyes

3. avatar: fgymat
    2016.04.23, 14:39
    Érdekes, hogy erről a mérkőzésről (is) eltérő összeállításokat írnak a korabeli újságok, könyvek. Nagy Béla könyvében a 2 gólt szerző magyar játékos neve ismeretlen:
    Forrás:
    Nagy Béla: MLSZ kiskönyvtár 1. Futballkrónika 1901-1959 (Budapest, 1981)

A Budapesti Hírlap korabeli tudósításában teljes összeállítást közölnek - gólszerzők nélkül - de ők ismerték az ismeretlent: Mindert. Rapos kapus szerintük a BTC játékosa volt, nem az FTC-é. (Ne zavarjon meg senkit, hogy a BTC-t, BTK-nak, az FTC-FTK-nak írják):
    Forrás:
    Budapesti Hírlap 1901.09.10.

A mérkőzés beadásánál forrásként használt Pester Lloyd (német nyelvű, magyar napilap), másnapi száma teljesen eltérő összeállítást (teljest) közölt:
    Forrás:
    Pester Lloyd 1901.09.09
    Másik forrásunk, az osztrák testvéroldalunktól származik, ők már közlik az osztrák csapatot is, a magyar megegyezik a Pester Lloyd-dal:

Rapos Béla BTC
    Szabolcs (Skrabák I) István Győző (Bank, Bánk) BTC (* 1882.10.10)
    Harsády (Harsádi) József BTC (* Budapest 1877. + 1942.)
    Pozsonyi Imre UTE (* Budapest 1880.12.12 + Budapest 1963.10.)
    Ordódy Béla BTC "Dodi" (* Budapest 1880.01.13 + Budapest 1955.11.28)
    Róka János BTC (* 1880.)
    Kovács Géza FTC (* 1883.)
    Minder (Mindner) Frigyes János BTC "Frici" (* Budapest 1880.11.28 + Budapest 1968.06.25)
    Pokorny (Pogány) József FTC (* Budapest 1882.07.13 + Budapest 1955.03.03)
    Hajós - Guttmann Alfréd Arnold BTC (* Budapest 1878.02.01 + Budapest 1955.11.12)
    Buda István BTC (* Budapest 1884.12.11)

Gól:
    Minder Frigyes 2 (23',89'), Pokorny József (33')

Bécs kapusa Karl Pekarna (* Oberlaa, 1881. július 7. + Bécs, 1946. január 23.) First Vienna FC 1894

6. avatar: heimo
    2016.04.21, 23:18 (szerk.: 2016.04.22, 10:16)
    Magyar labdarugók győzelme Bécsben. Az elmúlt hét vasárnapján magyar evezős diadalát jelezte a bécsi táviró, tegnap délután pedig magyar football-csapat aratott szép diadalt az osztrák főváros válogatott legénységén. A közelmúltban lefolyt külföldi mérkőzések kedvezőtlen eredményei után örömmel regisztráljuk ezúttal a magyar football-sport diadalát, melyet értékessé tesz az, hogy egy magyar reprezentatív csapat képes volt győzedelmeskedni Bécs válogatott csapatján. A budapesti Ramblerek kiküldöttjei a Budapesti Torna-Klub, a Ferencvárosi Torna-Klub és az Újpesti Torna-Egyesület legjobb játszói voltak. A bécsi Ramblerek sorában a Kriketterek, az 7. Vienna, W. Atletik Sp.-K. és a Wiener Football-Klub 1898. első klasszisu egyesületek tagjai vettek részt. A két Rambler-csapat első találkozása a múlt tavaszszal 0:0 eldöntetlen eredménynyel végződött, a tegnapi mérkőzés pedig 3 : 2 arányban győzelmet szerzett a magyar csapatnak, a melynek tagjai a következők voltak: csatázó Buda (B. T. K.), Hajós- Guttmann (B. T. K.), Pokorny (F. T. K.), Minder (B. T. K.), Kovács (F. T..K.); fedezet: Róka (B. T. K.), Ordódy (B. T. K.), Pozsonyi (U. T. E.); hátvédők: Harsády (B. T. K.), Szabolcs (B. T. K.); kapuvédő: Rapos (B. T. K.).

Budapesti Hírlap, 1901. 09. 10.
    (eredeti szöveg)

hmgy

7. avatar: fgymat
    2014.06.06, 06:37
    Nem mindenben egyezik az összeállítás.

Miért is egyezne? A mi forrásunk a mérkőzés után megjelent, német nyelvű, de magyar kiadású Pester Lloyd, ami (ebben az esetben) sokkal hitelesebbnek tűnik, mint a cantab, akikről nem tudjuk, honnan vették ezeket az adatokat.

8. avatar: Zsorzsinju
    2014.06.06, 01:01 (szerk.: 2014.12.31, 13:04)

AUSTRIA XI 2 ()
    HUNGARY XI 3 (N. Other x2, József Pokorny)
    Austria XI:
    Hungary XI: Rapos; Harsádi, Győző Skrabák; János Róka, Béla Ordódy, Imre Pozsonyi;
    Kovács, N. Other, József Pokorny, Alfréd Hajós, István Buda.
    Notes: Both teams were known as 'ramblers', and were selected by officials of the leading clubs from Budapest and Wien, rather than the associations. The matches are not considered official internationals, but the teams were effectively the same as the national teams. One of the Hungarian players is listed with the alias of 'N. Other'; his true name is unknown.

10. avatar: fgymat
    2014.06.02, 20:46 (szerk.: 2014.06.02, 20:51)
    Sieg ungarischer Fußballspieler in Wien. Gestern fand in Wien auf der Praterbahn das seit längerer Zeit geplante Fußball-Match der Budapester Ramblers gegen die Wiener Ramblers statt.
    Erstere siegten mit 3:2.
    Die ungarische Mannschaft war eine repräsentative, da mit Ausnahme des "Műegyetemi F.-C." alle Budapester Fußball-Klubs ihre besten Spieler zur Verfügung gestellt hatten; ihre Zusammensetzung war folgende:
    Badonyi (Thor); Harsady, Beran (Vertheidigung); Pozsonyi, Ordódy, Fay (Deckung); Budai, Róka, Hajós, Kovács, Minder (Angriff).