Békéscsabai Előre FC - União Desportiva de Leiria 2 : 2

2021.01.25, 23:56 (szerk.: 2021.01.25, 23:59)
    Békéscsabai Előre FC - Uniao Leiria 2-2 (1-1)

UEFA-Intertotó Kupa labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 3 ezer néző
    V.: Vahap Beyaz (Sebahaitin Sahin, Aykut Gümülü — mindhárom török)
    Békéscsaba: Udvarácz — Balogh, Usmajev, Csató S., Zahorán — Mracskó, Fodor, Csató J., Kasik — Kulcsár, Szarvas. Edző: Pásztor József
    Uniao Leiria: Ferreira — Hugo, Crespo, Joao Armando — Nuno Alexandre, Kimmel, Frederico, Paulito — Pinto, Bambo, Pinha. Edző: Vitor Manuel
    Csere: Balogh helyett Dávid, Csató J. h. Dobi, Kasik h. Major, mindhárom a 67., Hugo h. Moises a 83., Pinha h. Ricardo a 86. percben.
    Gólszerző: Pinto a 27., Kulcsár a 40., Pinha az 50., Mracskó a 77. percben.
    Sárga lap: Pinha (Balogh lerántásáért) a 30., Fodor (reklamálásért) a 43., Frederico (közel állt a szabadrúgáshoz) az 52., Mracskó (felvágta Hugót) a 82., Kimmel (Fodort a mezénél fogva lerántotta) a 92. percben.
    Szögletarány: 8:0 (8:0)

Baji Tamás, a békéscsabaiak első számú kapuvédője az utolsó pillanatban furcsa sérülést szenvedett. Motorjával bukott, keze megsérült, ezért nem védhetett.

A 7. percben Mracskó a jobbösszekötő helyéről lőtt kapura, Ferreira ujjheggyel beleért a labdába, de az továbbhullott a jobb sarok felé, ám a visszaérkező Hugo egy lépéssel a gólvonal előtt szögletre fejelte a labdát.
    A 18. percben Szarvas legurítását Csató S. 26 méterről a jobb alsó sarokra szúrta, kapusbravúr kellett ahhoz, hogy szögletre kerüljön a pettyes.
    A 27. percben Kimmel a jobbösszekötőhelyéről átívelt a túloldalra, a Frederico elől menteni akaró Mracskó lábáról a csabai kapu előterébe pattant a labda és a jókor érkező Pinto 12 méterről a kapu bal oldalába lőtt, 0-1.
    A 40. percben Szarvas kis szöglete után Kasik balról kitűnően adta be a labdát, s a 11-es pont tájékán álló Kulcsár a védők gyűrűjéből, kapásból a vetődő Ferreira mellett a kapu közepébe lőtt, 1-1.

A fordulás után, az 50. percben Balogh röviden fejelt haza, Pinha lecsapott a labdára és három lépésről balra erősen kisodródott helyzetből a jobb alsó sarokba helyezett, 1-2.
    A 74. percben Crespo óriási erejű, 24 méteres szabadrúgását Udvarácz nagy bravúrral vetődve kiöklözte.
    A 77. percben Dobi gurigázott a jobb oldalon, majd laposan begurította a labdát a 16-osra berobbanó Mracskó elé, aki futtából kilőtte a jobb alsó sarkot, a vetődő kapus hóna alatt, 2-2.
    Csató Sándor (elöl sötét mezben) fejeli el a labdát Frederico elől, a háttérben Fodor és Joao Armando (Fotó: Kovács Erzsébet)

Igazi latinos lendülettel rohant a Békéscsabának a portugál csapat. Nagyszerűen kezelték a labdát, villámgyorsak voltak, de amikor kapuközeibe értek, befékeztek, s ritkán veszélyeztették Udvarácz kapuját.
    A Békéscsaba is felvette a ritmust, a széleken korszerű akciókat gördítettek, jobbról Fodor és Mracskó, balról Kasik küldözgette be a labdát, s hamar kitűnt, hogy a portugál védelelem (is) zavarba hozható. Ennek ellenére a vendégek szerezték meg a vezetést egy védelmi bakit követően.
    A csabaiak egyre inkább átvették az uralmat a középpályán, ennek köszönhetően hatékonyabbak lettek a támadások, amelyek sokáig csak a szögletek számának gyarapodásában mutatkoztak meg. A nyolcadik sarokrúgás azonban már eredményesnek bizonyult, ennek végén látványosan és megérdemelten egyenlített a Békéscsaba.
    A fordulás után újra hibázott a csabai védelem, amit ki is használtak a vendégek. Ezután nem tudott megújulni a Békéscsaba, egyre jobban lelassult, amin csak a hármas csere segített. Ettől kezdve újra ritmust váltott a házigazda, ennek köszönhetően az addig gyenge teljesítményt nyújtó Mracskó jóvoltából újra egyenlített.
    Két egyenrangú, de különböző felfogású és stílusú csapatjátéka után igazságosnak mondható az eredmény.

Jó: Fodor, Szarvas, Kasik, ill. Hugo, Kimmel, Frederico.

Edzői nyilatkozatok
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    —Jó mérkőzést játszottunk, ám két elkerülhető gólt kaptunk. Ezért mindig nekünk kellett az eredmény után menni.
    — Az első játékrészben gólokat szerezhetett volna a Békéscsaba...
    — Viszont gyermeteg védelmi hibákból jutott vezetéshez a portugál együttes, ami átmenetileg visszavetette a csapatot. Ám a gárda tartását jelzi, hogy mindkét gól után talpra álltunk. Ezt nagy dolognak tartom, hiszen egy portugál bajnokság sokkal erősebb, mint a magyar, így erős ellenfelet kaptunk az első körben. Játékban azonban nem múltak felül bennünket a vendégek, sőt, fizikálisán is egyenrangú partnerei voltunk az Uniao Leiria gárdájának. Mi több, a bajnokság végeztével minden magyar csapat leereszt, mi pedig továbbra is lendületben tudtunk maradni.
    — Milyennek láttad a vendégeket?
    — Van néhány jó felépítésű labdarúgójuk, stabil együttes. Kérdés persze, ha nem hibázunk ekkorákat, akkor mire lettek volna képesek. Mindezzel együtt egy sportszerű ellenfelet ismertünk meg bennük.
    Vitor Manuel, a Uniao Leiria edzője:
    — Jó és élvezetes mérkőzést vívtunk, elfogadhatónak tartom az eredményt is. A gólok száma is azt mutatja, jól szórakozhatott a közönség.
    — A Békéscsaba fölényben játszott, de két nagy védelmi hibát követett el. Ez tette magabiztossá csapatát?
    — Lehet, hogy fölényben játszottak a hazaiak, de nekünk sokkal több lehetőségünk adódott a gólszerzésre.
    — Elégedett az eredménnyel és a teljesítménnyel?
    — Annak ellenére, hogy első ízben léptünk ki a nemzetközi porondra, elégedett vagyok. Különösen, hogy hajnali két órakor érkeztünk Békéscsabára, néhány órát aludtunk és már pályára is kellett lépnünk. Nem beszélve arról, hogy a csapat fele egy hétig szabadságon volt, nemrég csatlakozott a többiekhez.
    — Ki tetszett a Békéscsabából?
    — Fodor.
    — És a saját csapatából?
    — Mindenki, de talán közülük is Frederico nyújtotta a legtöbbet, pedig csak két-három napja van a csapatnál.
    (Gyurkó Mihály - Jávor Péter)

Békés Megyei Hírlap, 1995. június 26.

2. avatar: fgymat
    2014.12.28, 13:53 (szerk.: 2021.01.26, 00:04)
    1995. június 24. szombat (MTI)
    - Szombaton megkezdte szereplését a labdarúgó Intertotó Kupáért a Békéscsaba.
    A nyitány egy pontot hozott a portugál riválissal szemben.

Békéscsabai EFC - FC Uniao Leiria (portugál) 2-2 (1-1)
    ------------------------------------------------------
    Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Vahapbeyaz (török)
    gólszerzők: Kulcsár (40. p.), Mracskó (76.) illetve Pinto (27.)

Alexandre, Kimmel, Frederico, Bambo - Pinha (Ricardo 86.), Pinto

Kellemes labdarúgóidőben az első tíz perc ismerkedéssel, mezőnyjátékkal telt el.
    A csabaiak fokozatosan átvették az irányítást, de akcióik a 16-osnál elakadtak.
    A portugál labdarúgók a mezőnyben gyorsan és jól adogattak, de a kapura ők sem sok veszélyt jelentettek.
    A 18. percben Csató S. 25 m-es lövését Ferreira szögletre ütötte. A csabaiak ekkor már a 7. szögletüket érték el.
    A 25. percben Crespo hazafejelte a labdát kapusának, aki vetődve csak másodszorra tudta megfogni a labdát.
    A 27. percben a menteni akaró Mracskó lábáról Pinto elé került a labda, aki 12 m-ről a bal sarokba lőtt (0-1).
    A gól után újra csabai percek következtek. A fürge portugálok ügyesen megszállták kapujuk előterét, a megszerzett labdákból pedig gyors ellenakciókat vezettek; nem kis gondot okozva a könnyen zavarba hozható csabai védelemnek.
    A 40. percben bal oldali szöglet után Kulcsár 10 m-ről a kapu közepébe lőtt (1-1).
    A hátralévő idő a csabaiaké volt, az eredmény nem változott.

Csabai rohamok vezették be a második félidőt.
    Az 50. percben a portugálok értek el gólt. Balogh röviden fejelte haza a labdát. A szemfüles Pinha elcsípte azt, elhúzta Udvarácz mellett, és közelről a kapuba gurított (1-2).
    Mindent kezdhettek elölről a hazaiak... Nem ment az összjáték a fürge portugálok ellen, döcögött a csabai gépezet.
    A 74. percben Crespo 25 m-es szabadrúgását védte Udvarácz.
    A 76. percben egyenlített a Békéscsaba. Dobi elhúzott a baloldalon, majd visszagurított Mracskó elé, aki 14 m-ről a jobb sarokba lőtt (2-2).
    Az egyenlítő gól felhozta a csabaiakat, nagy hajrába kezdtek, de a vendégek remekül őrizték az eredményt.

Mindkét csapat lelkesen, nagy erőbedobással, de elé nagy hibaszázalékkal játszott.
    A vendégek a csabai védelem megingásait kihasználták.