FK Partizan Beograd - Újpesti Dózsa SC 2 : 1

játékvezető : Linemayr Erich (Ausztria)
  1. Magyar csapatok kupamérkőzései: 25.000

2016.03.20, 20:35
    A Dózsának a Partizan-stadionban kell „letenni a garast”

A többi magyar kupacsapathoz hasonlóan idegenben rajtolnak a lila-fehérek is, akiknek először Belgrádban, a Partizan stadionban kell „letenni a garast”. Pontosabban: ott kell olyan eredményt elérni, amely megnyugtató lehet az újpesti visszavágó előtt.
    Ami a mérkőzés előtti izgalmakat illeti – annak ellenére, hogy Belgrádban játszanak – a hazaiaknak több okuk van az idegeskedésre. Mostanában ugyanis nem megy ugyanis valami fényesen a játék a Partizannak. Egy héttel ezelőtt otthonában 4:1-re kikapott az első osztály egyik újoncától, a Kragujeváctól. Ebből az alkalomból a vezetők több ezer dinár pénzbírságot „osztottak ki” a labdarúgók között…
    A legutóbbi fordulóban ismét újonc ellen játszottak a belgrádi fekete-fehérek. Az előző „erszénycsapolás” vajmi kevés hatást ért el, mert a Partizan játékosok ezúttal sem kápráztatták el híveiket sem a játékukkal, sem pedig az eredménnyel. 0:0 lett a végeredmény, s mint a mérkőzés tudósításából kiderült: a Partizan abból indult ki, hogy már az egy pont is elegendő. Különösen az első félidőben védekeztek, csatársoruk alig jelentett veszélyt a hazaiak kapujára. Egyedül a válogatott Kovacsevics, a csapat kapitánya kapott dicséretet a sajtótól. Ugyancsak elismerően osztályozta a tudósító a szintén válogatott kapuvédőt, Csurkovicsot, amiből következik: akadt bőven dolga a 90 perc alatt.

Az Újpesti Dózsa jó formában van. Nem csupán a klubmérkőzéseken, hanem a válogatottban is bebizonyították ezt a játékosai. S azt is, hogy idegenben is helyén van a szívük. Mindezek ellenére nem lenne helyes az előjelekből messzemenő következtetéseket levonni és lefutottnak tekinteni a találkozót. A jugoszlávok mindig nagyon kemény ellenfelek. Nyilván a Partizan is rendezi a sorait a csütörtöki összecsapásra, s kettőzött erőbedobással, lelkesedéssel veti magát a küzdelembe. Tehát ők hajtani fognak, s az újpestieknek is oda kell tenni a vállukat. Ha így történik, akkor nem lesz baj.

Az Újpesti Dózsa labdarúgó csapata szerdán délelőtt repült Belgrádba. A válogatottak valamennyien egészségesek. Felépült Dunai III. is, tehát a legutóbbi bajnokin, a Pécs ellen szerepelt 11 játszik csütörtök este Belgrádban. Bánkuti is elutazott, de játékára aligha kerül még sor. Íme az utazó keret: Szentmihályi, Borbély, Káposzta, Solymosi, Bánkuti, Dunai III., Göröcs, Zámbó, Bene, Dunai II., Fazekas, Szini, Nyírő, Juhász, Noskó, Nagy L.

Még egy mondat azok számára, akik rádión hallgatják majd a találkozót: megváltozott a közvetítés időpontja. A Petőfi adón 19.20 órától 20.15-ig közvetítik a második félidőt. (Az eredeti közvetítési időpont: 20.28 - 21.20 - heimo)

1969. szeptember 18.

Az Újpesti Dózsa is továbbjuthat

Partizan Beograd – Újpesti Dózsa 2:1 (0:0)
    Belgrád, Hadsereg-stadion, 18.30 ó., 25.000 néző, V.: Linemayr (osztrák) EVK, 1. forduló, 1. mérkőzés

Partizan: Csurkovics-Bajics,Paunovics,Damjanovics-Djordjevics,Mihajlovics-Katics,Kovacsevics,Vukotics,Bjekovics,Petrovics.
    Edző: Stevan Vilotics
    Ú. Dózsa: Szentmihályi-Káposzta,Solymosi,Zámbó,Noskó-Dunai III.,Göröcs-Fazekas,Bene,Dunai II.,Nagy L.
    Edző: Baróti Lajos

Csere: Bjekovics h. Dordics (6p.), Bajics h. Radakovics (37p.)

Gólszerző: 1:0 Djordjevics (50p.), 2:0 Djordjevocs (60p.), 2:1 Dunai III. (80p.).

Az első 45 percben általában kiegyenlített volt a játék. A Partizan rohamait az Újpesti Dózsa ügyesen fékezte le, és támadásra támadással válaszolt, így mindkét kapu jobbára egyformán forgott veszélyben. A hazaiak támadásait a nagy területen és igen jól játszó Djordjevics szervezte, de nemcsak a támadásokat indította, hanem fel is zárkózott ezekhez. Igaz, az újpesti védők nem vigyáztak rá túlságosan. Az első veszélyes akciónkat a 27. percben Bene vezette, a félpályáról kiugrott, Mihajlovics csak nagy üggyel-bajjal tudta szerelni. A másik oldalon a 29. percben Djordjevics lőtt fölé jó helyzetben, majd a 30. percben ugyancsak a kitűnően játszó támadófedezet 20 méteres bombája kerülte el centiméterekkel az újpestiek kapuját. A félidő hajrájában még Djordjevics adott munkát Szentmihályinak, majd nem sokkal ezután Benét szerelték szabálytalanul. A szabadrúgáshoz leállított labdát azonban Bene kapu mellé lőtte.

Szünet után az első esemény Kovacsevics veszélyes fejese volt. Nem sokkal rá Fazekas – Bene akció után Bene beadása Dunai II. lába előtt az utolsó pillanatban megcsúszott. Az 50. percben a Partizan megszerezte a vezető gólt. Zámbó szabálytalankodott, mintegy 20 méterre a magyar kaputól. Djordjevics futott a labdának és az elkésve vetődő Szentmihályi mellett nagy erővel a kapu jobb oldalába bombázott. 1:0. A gól megzavarta a magyar csapatot, kapkodni kezdtek, különösen Zámbó szabálytalankodott sokat. Az 54. percben Göröcs megsérült, három percig ápolták, aztán ismét visszatért a pályára. Nagy erővel rohamozott a belgrádi együttes és a 60. percben növelte előnyét. Petrovics csatázott Káposztával. A balszélsőnél maradt a labda, akinek beadása után Djordjevics 22 méterről védhetetlen lövést küldött az újpesti kapu bal sarkába. 2:0. A gól szárnyakat adott a hazaiaknak, az újpestiek pedig továbbra is sokat kapkodtak és bizony csak a jugoszláv csatárok ügyetlenkedésén múlott, hogy nem kaptak újabb gólt. Csak a 70. perctől higgadt le a lila-fehér együttes, igaz, ekkor már esett a játék irama. A 80. percben végre szépített az Újpesti Dózsa. Az előrehúzódó Dunai III. 18 méterről vágta a hálóba a labdát. 2:1. Az utolsó percekben már lagymatag játék folyt.

A találkozó első félideje egyenlő erők küzdelmét hozta, szünet után az első 25 percben a Partizan ügyesen kihasználta az újpestiek megingásait. Az újpestiek a végén feljöttek, szépítettek, és egygólos hátrányuk reményt ad arra, hogy az október 1.-i visszavágón kiharcolják a továbbjutást. (MTI)

Kemény legények a belgrádiak

Az Újpesti Dózsa a hajrában javított, Dunai III. gólja a minimálisra csökkentette a Partizán előnyét.

Dániel Ernő dr., az Ú. Dózsa elnöke: A válogatottakkal szintén teletűzdelt Partizántól elszenvedett egygólos vereség nem számít rossz eredménynek! Szerintem Újpesten kiharcoljuk a továbbjutást.

Baróti Lajos mesteredző: Jó lett volna legalább döntetlent kiharcolni, de így is bízom a továbbjutásban.

Göröcs János, a csapatkapitány: 0:2 után néhány másodpercig azt hittem, összeroppanunk. Szerencsére nem így történt. A Partizán helyenként túl keményen játszott, néhány percig jómagam is sínylettem egy belépésüket, a doki bácsiék azonban hamarosan rendbe hozták a térdemet. Bízom a továbbjutásunkban.

Elégedett a Dózsa az egygólos vereséggel

Amikor a Partizan – Újpesti Dózsa EVK mérkőzés korrektül bíráskodó játékvezetője, az osztrák Linemayr véget vetett az utolsó percig izgalmas kupatalálkozónak, szinte valamennyi lila-fehér vezető és játékos egyre gondolt: jó eredmény az egygólos vereség Belgrádban! Hiszen az ellenfél a válogatottak egész sorát felvonultató, az európai élmezőnyhöz tartozó Partizan együttese volt, amely már a hazai pályán szeretett volna továbbjutást biztosító előnyhöz jutni. Igaz, ezzel az akarattal szemben állt az Újpesti Dózsa akarata: lehetőleg döntetlent kiharcolni, s majd a Megyeri úton biztosítani a továbbjutást. E két akarat viaskodása volt a mérkőzés. Parázs, kemény, nagy iramú futballcsata – óriási taktikai harccal!

A hazaiak – érthető módon – erőszakolták a támadást. Két – három védőjátékosuk is rendre felzárkózott a támadásokhoz. Igyekeztek nagy területen játszani, s főképpen a középpálya birtoklásával eleve biztosítani a hazai sikert. Nagy iramot diktáltak, egészen felgyorsítva a játékot. Ezzel 60-65 percen át sikerült is mezőnyfölényben játszaniuk, beszorítaniuk az Újpesti Dózsát. De a rendkívül fegyelmezetten és lelkesen küzdő lilák ellen még gólhelyzetet is alig tudtak kidolgozni. Az Újpesti Dózsa kezdettől fogva az iram lassítására törekedett. És már küzdőképességben, lelkesedésben felül is múlta ellenfelét, frissességben alulmaradt.

A belgrádi tapasztalatokat összegezve két szakember véleményét idézzük:

Sós Károly szövetségi kapitány: „Ha a taktikusan és okosan küzdő Újpesti Dózsában néhány játékos frissebb, megszületett volna a döntetlen. A látottak alapján azonban ez a 2:1-es vereség is jó eredmény, hiszen a Megyeri úton a Dózsa határozott eséllyel lép pályára…”

Baróti Lajos, az Újpesti Dózsa edzője: „Nagy tudású ellenfelünk 60 percen át fölényben játszott és különösen a második félidő első harmadában kitűnő teljesítményt nyújtott. Mindent mérlegelve, a 2:1-es eredménnyel elégedettek vagyunk. Itthon, a megszokott, hazai környezetben behozhatjuk a hátrányunkat.”

Népsport, Képes Sport

hmgy

2010.11.02, 20:20
    A videókban mutatják az eredményjelzőt, ott az 50. és 54. percre teszik a gólokat.