Ferencvárosi FC - Diósgyőri MÁVAG SC 6 : 2 18:00

1942. május 14. Ganz TE- Újpest FC 1:4 (0:2)
    MK nyolcaddöntő, Simor utca, 1.000 néző V:Závori
    Újpest: Sziklai-Balogh II.,Bíró-Balogh I.,Mészáros,Kármán-Ádám,Somlai,Szusza,
    Zsengellér,Kalocsay dr.
    Gólszerző: Szusza (2),Ádám,Zsengellér.

Ujpest csapata gyenge játékkal is könnyen nyerte a mérkőzést. A Ganz csapata lelkesen küzdött, de a csatársora gólképtelennek bizonyult. A mérkőzés szünetében a 102. számú Ganz cserkészcsapat fúvós zenekara indulókkal szórakoztatta a közönséget.
    Ganz kezdés után a 2. percben sarokrúgásból Zsengellér szerezte meg a mérkőzés első gólját. 0:1. Ezután több támadást vezetett a Ganz, a kapu előtti gyenge lövések azonban az ujpesti kapus zsákmányai lettek. A 15. percben Jobbágy lőtt Sziklai kezébe. A 17. percben ismét sarokrúgásból szerezte meg az Ujpest csapata a második gólt, Kalocsay dr.-tól Zsengellér elé került a labda, aki azt guruló lövéssel a kapu elé lőtte, úgyhogy Ádámnak már csak a kapuvonalról kellett a labdát becsúsztatnia. 0:2. Ezután Pápai, a Ganz legtevékenyebb tagja, hiába küldötte a szebbnél-szebb labdákat csatársorának, az ujpesti kapu előtt a csatársor nem tudott érvényesíteni.
    Szünet után a 3. percben Szusza 3:0-ra szépített. Egy perccel később Jobbágy a Ganz balszélsője váratlan befutással Sziklai mellett termett és gólt lőtt. 1:3. A 9. percben Szusza háttal a Ganz kapunak kapásból félfordulattal lőtt a hálóba. 1:4. A 20. percben Ottó gyenge lövése került az ujpesti kapus kezébe. A 27. percben Pápai ismét előreszöktette a Ganz csatársort, de Ottó lapos lövése ismét Sziklai zsákmánya lett. A 33. percben Pápai előreküldött lövését Jobbágy fogta, de lesállás miatt a játékvezető lefújta. A 42. percben két egymás utáni ujpesti lövést védett ki a Ganz kapusa. Az utolsó percben Németh jobbszélső tört az ujpesti kapura, de Biró idejében szerelte.

1942. június 4. Újpest FC- Elektromos 3:2 (2:2)
    MK negyeddöntő, Megyeri út, 3.500 néző V:Kőhalmi
    Újpest: Sziklai-Balogh II.,Bíró-Nagymarosi,Mészáros,Kármán-Ádám,Győrvári,Szusza,
    Gólszerző: Zsengellér (2), Szusza.

Ujpest támadásokkal indult a játék, mégis az Elektromos ért el vezetést, mert az 5. percben Buzási beadását Füzi Sziklai kapujába fejelte. 0:1. Az Ujpest erősített. A 6. percben Zsengellér, Kalocsay dr., Ádám a labda útja, utóbbi jó beadását Zsengellér kapuba juttatta. 1:1. Továbbra is az Ujpest támadott, Zsengellér jeleskedik. A 10. percben az Elektromos is feljött, de eredményt nem ért el. A 15. percben Kalocsay dr. szögletet rúgott. Az ívelt labda Zsengellér fejéről a hálóba jutott. 2:1. Alig kezdődött a játék, Biró hazaadása rosszul sikerült, a labdát Füzi csípte el, de lövése Sziklairól Tőrös elé pattant, aki nem hibázott. 2:2. A 44. percben Kármán kezelése miatt 11-es büntetőt rúgott Pázmándi, de labdája a kapu mellé került.
    A játékidő második felében az Ujpest sorozatos támadásokat vezetett a védekezésre szorult Elektromos csapat ellen. Feltűnt Zsengellér és Kalocsay dr. jó játéka. A 30. percben a közönség zajongása miatt a játékvezető lefújta a játékot és elhagyta a pályát, öt perc múlva azonban folytatódott a küzdelem. A 37. percben nagy kavarodás támadt az Elektromosok kapuja előtt, melyből Szusza gólt ért el. 3:2. Továbbra is az Ujpest támadott, de újabb eredményt már nem tudott elérni.

1942. június 28. DiMÁVAG- Újpest FC 6:3 (2:3)
    MK elődöntő, Hungária krt., 12.000 néző V:Vass
    Gólszerző: Zsengellér (3).

A lelkesen játszó diósgyőri együttes a mérkőzés nagy részében többet támadott, és megérdemelten győzött. A diósgyőriek vezették az első támadásokat. A 8. percben Zörgő hibázott kedvező helyzetben. Változatos mezőnyjáték után a 13. percben Ádám beadását Zsengellér értékesítette. 0:1. A 21. percben Kertészt Kármán a 16-oson belül fellökte, a megítélt 11-est Turbéki vágta a hálóba. 1:1. A 25. percben Zörgő beadását Turbéki négy méterről elhibázta. Az Ujpest ekkor feljött és a 32. percben Ádám beadásából Zsengellér megszerezte a vezetést. 1:2. A 35. percben Turán szabadrúgása a bíró fejéről Kertész elé pattant, aki a labdát a hálóba fejelte. 2:2. A 41. percben Ádám a kiszaladó Gáspár mellett Zsengellérhez továbbította a labdát, aki újból megszerezte a vezetést. 2:3.
    Szünet után nagy meglepetésre a DIMÁVAG fokozta az iramot és fölénybe került. A 3. percben Turbéki beadását Kertész kapu mellé fejelte. A 20. percben Füzér ívelt labdáját Fazekas a hálóba vágta. 3:3 A 24. percben Füzér átadásából Turbéki megszerezte a vezetést. 4:3. Négy perccel később Turbéki lerohant, Biró szerelni próbálta, de nem sikerült s a csatár a labdát a hálóba vágta. 5:3. Az Ujpest heves támadásokkal felelt, melyek azonban eredménytelenek maradtak. A 28. percben Palotai szabadrúgását Zsengellér kapu mellé fejelte. A 32. percben Turbéki átadását Füzér értékesítette. 6:3. A 42. percben Turbékit Szusza fellökte, a megítélt szabadrúgás azonban a kapusról kipattant a mezőnybe. A diósgyőriek támadásával ért véget a mérkőzés.

1942. június 29. Újpest FC- Salgótarjáni BTC 2:1 (0:0)
    MK 3. helyért, MOVE pálya, 14.000 néző V:Harangozó
    Újpest: Sziklai-Ádám,Balogh II.,-Márkus,Rózsahegyi,Balogh I.-Németh,Szusza,Berzi,
    Gólszerző: Szusza, Berzi.

14.000 néző előtt, enyhén felhős időben, Harangozó játékvezető bíráskodása mellett ujpesti támadással indult a mérkőzés. Zsengellér Szabó kapusba lőtte a labdát, akit egy percig élesztgetni kellett. Salgótarján hevesen válaszolt, de az ujpesti védelem szilárdan állt. Majd változatos játék alakult ki, Salgótarján vette át a játék irányítását, de a belső hármasa ellehetetlenkedte a jobbnál-jobb helyzeteket is. A 20. percben a labda kiszakadt, s emiatt két percig állt a játék. A 26. percben Laczkó Trenka beadását alig lőtte mellé. A játék elég unalmas és nívótlan volt ebben az időszakban. A 28. percben Ádám kitört, átadását Szusza a kapusba lőtte. A sarokrúgást Budai hátvéd veszélyesen fejelte a saját kapujába, de Szabó a lövést fogta. A 29. percben Ádám hatalmas kapufát lőtt. Nagy harc volt a 39. percben az Ujpest kapuja előtt, a védelem állta a támadásokat. Az első félidő a jó védelmek s mindkét csapat belső hármasa jellemezte.
    A második félidő hasonlóan indult, mint az első félidő. A 8. percben Szusza lőtt közelről Szabó kezébe. Majd egy perc múlva Csuberda szabadrúgását húzta le Sziklai. A 11. percben Csuberda lövését nappal szemben lévő Sziklai szerencsével kapu felé öklözte. Támadást- támadás ért, Salgótarján veszélyesen támadott. A 18. percig Ujpest egészen a kapujába szorult. A 21. percben Ujpest két lefutással kísérletezett, de jó helyzetekben a kapus kezébe lőtték a labdát. Innen kezdve élénkült a játék, a salgótarjániakon mintha a fáradtság jelei mutatkoztak volna. A 28. percben végre lefutott a salgótarjáni Trenka és beadásszerű lövése a belső kapufáról a hálóba pattant. 0:1. Ujpestet felrázta a gól, a 30. percben Szusza egyéni vállalkozásból szép góllal kiegyenlített. 1:1. Salgótarján megzavarodott a gyors kiegyenlítés miatt, az Ujpest ezt kihasználva a 34. percben Berzi megszerezte csapatának a győztes gólt. 2:1. A 35. percben Trenka erős lövését Sziklai nehezen védte. Lanyha játékkal fejeződött be a mérkőzés. A második félidő utolsó 15 percétől eltekintve nem mozgott Kupa nívón a mérkőzés.

MTI,huszadikszazad.hu,Nemzeti Sport,Képes Sportlap
    heimo gyűjtése

3. avatar: pirospont
    2010.05.12, 08:56 (szerk.: 2018.01.17, 20:07)

forrás: Az 50 éves DVTK

4. avatar: ingersheim
    2010.05.11, 21:47 (szerk.: 2010.12.31, 18:33)
    Tóth Potya,ferencvárosi sportigazgató:-Megérdemelten győztünk.Köszönöm a
    fiúknak azt a fáradtságot,amelyet ennek a szép díjnak az elnyerése érdekében kifejtettek.
    Lázár Gyula:-Már van egy sereg értékes díjam,de valahogy ennek örülök a legjobban.Nagyon meg kellett érte küzdenünk.

5. avatar: pirospont
    2010.02.07, 21:24 (szerk.: 2018.01.17, 20:16)
    forrás: Észak-Magyarország

6. avatar: pirospont
    2010.02.07, 21:09 (szerk.: 2010.02.07, 21:10)
    Miskolc (ÉM) – A DVTK 50 éves jubileumára, 1960. június 12-re megjelent, Labdarúgás nevet viselő kiadvány nyomán –, az eredeti interjúban közölt pontatlanságok javításával – olvashatják az alábbi visszaemlékezést a Corinthián-serleg megszerzéséről: ,,A II. világháborút megelőző években kiesés rendszerben rendezték meg a Magyar Kupa küzdelmeit. A kiírás értelmében a győztes csapat elnyerte a Magyar Kupát, a legjobban szereplő amatőr együttes, a Corinthián-serleg tulajdonosa lett. Az 1942. június 28-29-én megrendezett küzdelmekről beszélgettünk Soós Györggyel, az MMTE edzőjével, az akkori csapat középhátvédjével. – Milyen összeállításban játszott a DiMÁVAG akkor? – A Péter-Pál napjára kiírt elődöntőn az Újpesttel, a döntőben a Ferencvárossal kellett megbirkóznunk. E két találkozón a következő játékosok játszottak: Gáspár, Bohus, Turán, Felföldi, Barta, Füzér, Kertész, Fazekas, Turbéki, Zörgő és én. Először az Újpest ellen játszottunk. A 20. percben már 3:0-ra vezetett az Újpest. A szünetig 3:2-re feljöttünk, a második 45 perc viszont a miénk volt. Nagy hajrát vágott ki a csapat, és Turbéki (3), Fazekas (2) és Füzér góljaival megfordítottuk az eredményt, 6:3-ra győztünk! – És a döntő?
    – Azt másnap játszottuk a Ferencváros ellen. Kissé fáradtak voltunk és a zöld-fehérek megérdemelten győztek 6:2-re. Így azután ők nyerték meg a Magyar Kupát és miénk lett a legjobb amatőr csapatnak kijáró Corinthián-serleg. Megmondom őszintén, nagyon örültünk ennek az eredménynek. – Hogy szerepelt ebben az időben a DiMÁVAG? – Hogy a csatársor mire volt képes, azt bizonyítja ismét egy Újpest-találkozó, amely 1940-ben volt a Megyeri úton. Félidőben 4:0-ra vezetett az Új pest. Mindenki lefutottnak vette a mérkőzést. És a második 45 percben mi rúgtunk 4 gólt. A találkozó végeredménye 4:4 lett. Ezen a mérkőzésen a nagynevű Zsengellér és Szusza játszott jól az újpestiek közül. A népszerű edző egyébként azt is elmondotta, hogy a csapat a labdarúgás mellett kitűnően énekelt, s a dalokat Fazekas, a középcsatár kísérte szájharmonikával...”

7. avatar: magyarfutball.hu
    2010.01.03, 17:32 (szerk.: 2018.01.17, 20:21)

8. avatar: fgymat
    2009.11.25, 19:54 (szerk.: 2013.08.07, 23:43)
    Út a döntőig:

Az elöl állók a pályaválasztók. Döntetlen esetén a vendég jut tovább. Az NB I 16 csapata csak később kapcsolódik be.