hivatalos, barátságos válogatott mérkőzés
helyszín : Göteborg, Walhalla Idrottsplats
játékvezető : Terwogt Albert Meerum (Hollandia)

Itt fehér, címeres mezről írnak mint a magyarok mezéről.

2. avatar: Zsorzsinju
    2023.05.20, 12:53
    A magyar válogatott csapat olympiai túrája:
    Magyarország—Svédország 2:2 (1:1). (Saját tudósítónktól): Göteborg, 1912 június 20.
    Az első svéd—magyar találkozás, az összehasonlító előző formák hiányában nem csak a magyar sportközvéleményt, hanem bennünket, a kiküldötteket is teljes bizonytalanságban tartott a mérkőzés befejezéséig. A szerencse mindig a svédeknek kedvezett, nekik jutott mindig a vezető gól dicsősége, nekünk a munka, a szerzett előnyök kiegyenlítésére és az idegen környezeti, ismeretlen pálya és az első off-side gólt megítélő bíró hendikepje. A svéd—magyar küzdelem színhelye a 110 m. hosszú, 70 m. széles Walhalla pályája, az Orgryte Idrott Sallskap nevű klub tulajdona, mely Svédország elismerten első football klubja, az ő játékosaik képezik a svéd válogatott csapat gerincét,E. Börjesson nevű centercsatáruk pedig a legnépszerűbb svéd játékos. A gyepes footballpálya körül emelkedő fordulós salakpálya van, melynek mindkét oldalán tribün húzódik körülbelül 3000 néző részére, az egész pálya befogadóképessége 10,000-re tehető, az állóhelyen 50 öre (65 fillér), míg a tribünön 1.50 skandináv korona (2.50 fillér) a hely ára. Az egész napi esőzéstől teljesen felázott, csúszós pályára a magyar csapat az eredeti felállítástól eltérően állíttatott össze a szövetségi kapitány által a játékosok meghallgatása után, különösen a halfsort formálták át teljesen, melyből kimaradt a gyenge szemű Biró, kinek helyére Szury került, Vágó, Blum helyére ment, míg az ő helyét Károly foglalta el, a védelemben a gyengélkedő Payer helyett Révész játszott. Az este háromnegyed 8 órakor kezdődő mérkőzésre a csapatok a következő felállításban léptek a pályára:
    Magyarország: Domonkos — Rumbold, Révész — Szury, Károly, Vágó — Sebestyén, Bodnár, Pataky, Schlosser, Borbás.
    Svédország: Börjesson (Göteborg), — E. Malm (Stockholm), J. Levin (Göteborg — Wicksell (Stockholm), Sandberg ((Göteborg), K. Gustafsson (Köping) —'■ Myhrberg kapitány (Göteborg), Svensson (Norköping), E. Börjesson (Göteborg), Ekröhl (Stockholm), E. Bergström (Göteborg).
    Először a svédek sárga ingben, kék nadrágban, majd a 4000 főnyi közönség viharos tapsa között a címeres fehér trikós magyar fiúk jöttek ki a pályára. A sorsolás a magyaroknak kedvezett, Károly, a magyar csapat kapitánya a lejtős pályarészt választja, egyszersmind megegyezik, hogy az első félórában az esetleg sérült játékos helyére új ember állítható be. H. A. Meerum Terwogt holland bíró füttyjelére svéd támadással vezetődik be a játék, de a magyar védelem résen van s így csak mezőnybeli fölény van a svédek részén. Rumbold felszabadító rúgásából esik az első magyar támadás, Bodnár kétszer kézzel nyomja el az ellenfél halfját, miből szabadrúgás esik a terhünkre, a 4-ik percben Schlosser vagy 20 méterről kapásból lő a svéd kapu fölé, a magyaroknak a csúszós pályán való bugdácsolása most a svédeket viszi támadásba, melyet Rumbold, majd Károly kénytelen korner árán menteni. A 15. percben Sebestyén és Bodnár összjátékkal leviszik a labdát, de a jó centert Schlosser a kapu mellé lövi. Borbás lerohanása cornerrel végződik. A 18-ik percben off-side állásból kiindulva Domonkos hibájából érik el Bergström révén a közönség dörgő tapsai közt az első gólt a svédek, melyet most lelkes magyar támadás követ, a csatársor tüzesen dolgozik, a halfsor is felnyomul, úgy hogy a kiegyenlítés nem késhetik, lövést lövés követ és a 37-ik percben Schlosser kiadja a labdát Borbásnak, ki leviszi azt a kornervonalig, centerez és Bodnár a hátvédek lábai közt bámulatos biztonsággal védhetetlen, helyezett gólt lő, a félidő végéig váltakozó támadások, melynek legkiemelkedőbb pontja Swenson egy erős driveréne Domonkos általi mesteri védése. Félidő 1:1. A második félidő kedvezőtlenül vezetődött be, Myhlberg már az első percekben lefutja a magyar védelmet, centerét Svenson védhetetlenül fejelte a magyar kapuba, a magyar csapat most óriási energiát, erőt és lendületet visz a játékba, támadást támadás követ, a halfok is keményen lőnek a svéd kapura, Szury egy lövését a svéd kapus nehezen fogja, végre a 23-ik percben Sebestyénhez kerül a labda, ki ismert trückjével kicselezi a svéd védelmet és a hátvédek közül kiszökő Patakyhoz tolja a labdát, ki azt közvetlen közelről a felső kapusarokba plaszírozza. Most a svédek küzdenek erélyesen a vezetésért, de a briliánsan működő magyar védelem minden törekvésüket megakasztja. Befejezés előtt még egyszer csillant fel a győzelem a magyar színek javára, midőn Pataky a teljesen üres gól előtt izgatottságában a kapu mellé rúgta a labdát. A bíró az első svéd erősen off-side ízű góltól eltekintve pártatlanul, kitűnően vezette a mérkőzést.

3. avatar: Longinus
    2018.10.02, 08:33
    képA magyar válogatott keret, köztük Szury Kálmán. Kép: fanpicture.ru

4. avatar: magyarfutball.hu
    2017.11.13, 16:55
    Pataki Mihály és Szury Kálmán első válogatottsága.

5. avatar: Mlszati
    2016.11.11, 13:45
    Összegezve a két Göteborgi fotó a mérközés elötti napon készült. Az egyik fotó a teljes Magyar olimpiai keret, a másik fotó a másnapi mérközés (válogato bizottság álltal már korábban kijelölt) várható kezdöcsapatát örökitette meg. Mivel a mérközés napján esett az eső és a csapat ugy határozott hogy ilyen talaju pálya, más játékosok csatasorba állitását igényli, megváltozott a tervezett kezdő tizenegy. A "rejtély" megoldódott.

6. avatar: Mlszati
    2016.11.11, 11:33
    Valoban, akkor a fotó nem a mérközésen készült. Tehát az összeállitás sem változik. Köszönöm a felvilágosítást!

7. avatar: Zsorzsinju
    2016.11.07, 21:59
    Domonkos László beceneve Domi. Szury Kálmánt Szüry Kálmánnak is írták.
    Schlosser Imrét Szatmáry ként is említik.
    (újságok)

8. avatar: fgymat
    2016.11.07, 20:07
    A tudósításokban benne van, hogy a magyarok tiszta fehér dresszben léptek pályára, vagyis az ominózus kép nem valószínű, hogy ezen a meccsen készült. Inkább az előző napi edzésen, a helyszín már biztos Göteborg, de nem csak meccsen készülhettek csapatképek.

9. avatar: fgymat
    2016.11.07, 20:03 (szerk.: 2017.11.13, 16:39)

Ungár Gyula (1890-1969) FTC kapusa
    Bródy Sándor (1884-1944) FTC középfedezete 17/1 (akkor 14)
    Rumbold Gyula (1887-1959) FTC jobbhátvédje 33 (akkor 20)
    Payer Imre (1888-1957) FTC jobbhátvédje 21/4 (akkor 4)
    Szeitler Károly (1888-1914) FTC jobbszélsője 1
    Blum Zoltán (1892-1959) FTC balfedezete 38/1 (akkor még nem volt válogatott)
    Malaky Mihály (1878-1932)FTC csatára, mindenese
    Weisz Ferenc (1885-1943) FTC jobbösszekötője 17/3 (akkor 14/2)
    Pataky Mihály (1893-1977) FTC középcsatára 24/21 (akkor volt először válogatott)
    Koródy Károly (1887-1917) FTC középcsatára 15/7
    Schlosser Imre (1889-1959) FTC balösszekötője 68/59 (akkor 28/27)
    Borbás Gáspár (1884-1976) FTC balszélsője 41/11 (akkor 27/10)
    Uhlyarik Béla (vezetőségi tag)

11. avatar: Zsorzsinju
    2016.09.23, 04:44 (szerk.: 2016.09.23, 11:12)
    A kép aláírása:
    Az 1912-ben, Göteborgban pályára lépő csapat 2:2-re végzett a svéd válogatottal. A csapat zöme fradista. Íme, az álló sorban, balról jobbra: Geizer, Fritz, Weinber, Manglitz, Ungár, Bródy, Rumbold, Payer, Seidler, Blum, Ül: Malaky Mihály, Weisz, Pataky, Koródy, Schlosser, Borbás, Uhlyarik

12. avatar: Mlszati
    2016.03.21, 14:42
    Tehát van egy korabeli fotonk, ami a Göteborgi stadionban készult, egy kezdöcsapat láthato rajta, ami megegyezik a Rasunda stadionban lejátszott vigaszdij-döntö kezdöcsapatával. Plusz még Schlosser, fél évszázad a futballpályán c. Könyvében emlitést tesz rola, hogy ezen a meccsen ugyanaz a csapat játszott mint a vigaszdij döntőben. Schlosser ott volt, söt játszott is a találkozon. Tehát hiteles "tudosito"-nak tűnik. Ez az egyik oldal. A másik oldalon pedig több forrás teljesen más kezdöcsapatot nevez meg, valamint, a fotot szinte minden eddigi forrás a 41. Hivatalos meccsel köti össze. (Bár teljesen nyilvánvaló hogy a képen lévö stadion a göteborgi Walhalla stadion, valamint minden fényképet kozlö kiadvány az olimpia után nevesiti meg a fotot). Ha ezen a mérközésen nem a fényképen szereplö 11 kezdett, akkor csak az történhetett, hogy egy honappal a vigaszdij döntö elött eldöntötték, hogy az olimpia egyik mérközésén ez a csapat fog kezdeni, és elöre megörökitik, másképpen miért fotozkodtak volna ebben a formácioban...? Viszont ez a verzio nekem nagyon valószerűtlennek tunik. Én a "saját" statisztikamban az "ugyanaz a kezdöcsapat"-verzionál maradok, ujabb informáciok megjelenéséig. Mindenesetre szivesen kikérném a feltehetöleg leginkább illetékes szerv, az MLSZ véleményét a dologról,(ha egyáltalán foglalkozik a szövetség ezzel)mert statisztikailag egyáltalán nem mindegy (nekem legalábbis)hogy ki játszott itt, ezzel együtt ki hányszoros válogatott..stb. stb.

13. avatar: Zsorzsinju
    2016.02.19, 23:46 (szerk.: 2017.11.13, 16:37)

15. avatar: fgymat
    2009.05.10, 06:27 (szerk.: 2017.11.13, 16:37)
    A csapatot a válogató bizottság állította össze.
    A svédek elleni első válogatott mérkőzésünk és első előkészületi mérkőzésünk volt ez az olimpia előtt.

Az első gólt kapus hiba után kaptuk. Az egyenlítést hozó támadás Schlossertől indult. Borbásnak passzolt, Ő felvitte a labdát a szögletvonalig és beadott Bodnárnak, aki a védők lába között lőtt a kapuba. Ezután egy svéd fejes következett. Majd Sebestyén a kiugró Patakihoz továbbított, aki a felső sarokba vágta a második magyar gólt. A hazaiak ellen a döntetlen elfogadható eredmények számított.